Sdružení dřevařů a vlastníků lesů a ekologické Hnutí Duha vyzvaly vládu, aby prověřila působení bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila a jeho poradce Martina Knetiga v Lesích ČR. Odmítají i hospodářskou koncepci, která vznikla v době, kdy Drobil vedl dozorčí radu této státní organizace.
Výzvu zaslaly vládě a poslancům společně Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, Sdružení živnostníků v lesním hospodářství a ekologické Hnutí Duha.
Požadují, aby vláda odmítla návrh Koncepce hospodářské politiky Lesů ČR od roku 2012, takzvanou Dřevěnou knihu.
Drobil ve společnosti LČR působil do letošního července jako předseda dozorčí rady. Dřevaři poukazují na to, že koncepce vznikla právě v době jeho působení.
Citují tvrzení Drobilova ministerského poradce Martina Knetiga, který v rozhovoru s bývalým ředitelem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem řekl: "... co jsem zažil v Lesích vedle Pavla, kde fakt, ale opravdu to byly krádeže za bílýho dne..."
"Snaha spojit koncepci připravenou během posledních měsíců s kauzou SFŽP je jen dalším demagogickým trikem, podobným jako bylo třeba varování před údajným drancováním lesů," reagovala v tiskové zprávě mluvčí ministerstva Tereza Magdalena Dvořáčková.
Sdružením vadí, že stejný model koncepce veřejných zakázek Lesů ČR nyní předkládá ministr Ivan Fuksa formou Dřevěné knihy. Dřevaři varují, že koncepční rozhodnutí obsažená v Dřevěné knize povedou k nekontrolovatelnému a těžko postižitelnému poškozování ekonomických zájmů státu ve prospěch úzké skupiny velkých těžařských firem.
"Ministerstvo zemědělství do konce roku zveřejní kompletní Dřevěnou knihu na svých webových stránkách tak, aby si každý mohl udělat vlastní názor na připravovanou koncepci a úroveň argumentace," dodala mluvčí s tím, že koncepci začalo ministerstvo zemědělství připravovat v létě tohoto roku až na základě zadání ministra Fuksy. Nevznikla tedy za předsednictví bývalého ministra životního prostředí v dozorčí radě LČR, dodala mluvčí.
Požadují vyšetřování prodeje dříví
Dřevěná kniha prosazuje prodej dřeva, při němž lesnické firmy ve státních lesích nejen těží, ale vytěžené dřevo také dále samy prodávají. Podle kritiků je tento systém pro stát nevýhodný. Ve výzvě stojí, že tento model netransparentního zadávání veřejných zakázek je šit na míru pouze několika největším těžebním společnostem.
Kritici koncepce vyzvali ministra vnitra Radka Johna, aby inicioval policejní vyšetřování ve státním podniku Lesy ČR. V rámci tohoto vyšetřování také požadují, aby ministr Fuksa vedení Lesů ČR prověřil, zda je takový způsob prodeje dříví pro stát výhodný.
Současný tendr LČR na dodávky služeb a prodej dříví bude mít podle kritiků v roce 2011 fatální dopady do regionálního živnostenského podnikání v lesnictví a do regionálního dřevozpracujícího průmyslu. Vede řadu podniků k omezování výroby a propouštění, za což je podle nich odpovědný ministr zemědělství a management LČR.