logo Silvarium tisk

Erik KNAJFL, moderátor
Je čas na informace ze severovýchodu Čech, vítejte. Lidé v Českém Švýcarsku by mohli mít automaticky omezený vstup do lesa, pokud by platila výstraha na vysoké riziko požárů. Správa Národního parku to řeší s ministerstvem životního prostředí. Je to jedna ze změn po loňském rozsáhlém lesním požáru. V Českém Švýcarsku je nově i víc čidel, které měří, jak suché je dřevo. A v některých lesních lokalitách jsou také nádoby s vodou.

osoba
Je to pro těžkou techniku, hlavně cisterny a ty jako nejtěžší vozy.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
Se strážcem kontrolujeme jednu z cest, která musí být neustále průjezdná pro hasiče. I ty odlehlé pravidelně kontrolují a uklízí. O kus dál je čidlo měřící, kolik je v půdě vody. A tahle tyčka zastupuje větve ležící okolo. Čidla na ní zjišťují, jak moc je dřevo nasáklé vodou.

Dana VEBROVÁ, lesnice, Národní park České Švýcarsko
Říkají, jak vysoké je riziko k tomu, aby v lese vznikl oheň.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
Tohle čidla změřila včera. Čím tmavší barva, tím sušší. A takhle to vypadalo po dnešním dešti. Na příští týden systém opět předpovídá sucho podobné tomu, které právě skončilo. Během něj v parku speciální hlídky stoupaly na kopce a hledaly možný požár.

Pavel SVOBODA, vedoucí strážců, NP České Švýcarsko
Je tam ekonomický odbor, odbor ochrany přírody, IT oddělení. Takže jsou to vlastně skoro všichni zaměstnanci.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
O víkendu jeden ze strážců našel nahoře Sněžník opuštěný táborák.

Jakub JUDA, NP České Švýcarsko
300 litrová nádrž, systém hadic.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
Nově mají hasicí čtyřkolku a vydávají se s ní na jeden z prvních výjezdů. Můžou zasáhnout dřív, než dorazí hasiči.

Celou reportáž najdete zde

 

Komentáře  

+15 # Starý 2023-06-08 12:50
Dovolím si opatrně a s úctou k našim "vědcům" a "koumákům" z národního parku připomenout jejich "nepopíratelná" fakta, která zde po požáru zněli a hájili jejich postup - suchý les nehoří, požár je třeba nechat vyhořet, suché a trouchnivé pařezy v zemi nehoří a TD!

Tak se ptám není plýtváním prostředků, teď v době šetření instalovat do suchých lesů čidla, pořizovat hasící techniku a TD???

Soudný, vědcům a správcům parku oddaný člověk logicky po těchto názorech může v suchém lese pálit ohně, ohřívat vuřty a TD .... no ne páni moudří.??
Dle vámi uváděných "faktů", je vše v pořádku a vesměs nehořlavé, tak proč panika z ohýnků, a hromada obranných opatření??

Má celoživotní zkušenost je sice jiná a řekl bych opačná, ale vědci z mých a vašich daní placení správci státního majetku a státní úředníci co jim poskytují na tyto osvícené názory peníze, jsou jistě dostatečně fundovaní.

A nebo je vše jinak, jen cucat peníze, tu na hašení, tu na techniku, tu na cokoli, jen řádně chránit a prakticky jednat nám tak nějak vázne....

Jen názor starce co se nestačí divit co se ještě vše -nestihl na sklonku života naučit ...vždy jsem se učil z historie, ale dnes je budoucnost jaksi jiná...kam to povede nevím?
+16 # Starý 2023-06-07 10:54
Opět arogance a věci poplatné dnešní době.

Vznikly nové funkce, odbory a strážci, ale ptám se kdo co nejdříve zalesní - ať čímkoli uvolněné svahy, dokud kořeny trochu drží půdu a nebo budou dále jen vznikat nové odbory, čidla a pod?
Jen nový a zajištěný les zaručí nižšší riziko požáru, ale to těm ochranotvůrcům uniká, a ani pojížděcí čtyřkolka to nezachrání.
Ostatně je divné, že jinde čtyřkolky vadí a v NP je to najednou v pořádku ... věřte že tento stroj obnažené svahy nezachrání a zásah -zalesnění neprovede.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě