Zlínský kraj letos poprvé rozdá deset milionů korun vlastníkům menších lesních porostů, aby mohli snáze bojovat se škůdci i suchem.
Mezi příjemci budou soukromí vlastníci, myslivecké spolky a obce.
ZLÍNSKÝ KRAJ Nevelká obec Zděchov vlastní zhruba 430 hektarů lesa, který je zasažený kůrovcem. Stromy oslabilo také loňské letní sucho, takže nedokážou škůdci více vzdorovat. Potřebují ochranný postřik a také účinné opatření, které by udrželo dešťovou vodu v lesní půdě. A právě na tyto věci příští rok Zlínský kraj rozdá mezi majitele menších lesů 10 milionů korun.
„Jsem rád, že kraj pamatuje na menší vlastníky. V našich lesích sice není kalamitní stav, ale kůrovec se tam vyskytuje v nadprůměrném množství," přiblížil starosta Zděchova Tomáš Kocourek.
„A když se kůrovec pustí do mladého porostu, který má jen deset dvacet let, tak ho úplně zničí," zdůraznil.
Pro obec s necelými 600 obyvateli les znamená hodně: z prodeje vlastního vytěženého dřeva ročně utrží až 3,5 milionu korun, což je jedna z nejzásadnějších položek v obecním rozpočtu.
Ale když je dřevo poškozené kůrovcem, ztrácí na ceně a tržby jsou nižší.
„Ročně vytěžíme asi 3 500 kubíků dřeva a v takovém množství už jdou škody do statisíců korun," přiblížil Kocourek.
Podobně jsou na tom i jinde. V Janové, kde žije přes 700 obyvatel, mají 170 hektarů obecního lesa. Také tam je kůrovec.
„Máme v lesích tři až čtyři ohniska výskytu kůrovce, není to sice katastrofa, ale dobré také ne," popsal starosta Janové Jan Machalec. „Přitom těžba dřeva má zásadní finanční přínos do obecní pokladny," doplnil.
Peníze jsou určeny na postřik, oplocení, výsadbu či odvodnění
Také on vítá záměr kraje pomoci malým vlastníkům lesních porostů bojovat se suchem a škůdci. Může to totiž pro ně být zásadní. Kraj jim poskytne dotaci 10 milionů korun, což bude vůbec poprvé, kdy podpoří malé vlastníky. Důvodem je fakt, že například v severozápadní části kraje ničí kůrovec lesy ve velkém a je třeba s tím něco dělat.
„Předpokládáme, že žadatelů bude kolem stovky. Převažovat budou zřejmě obce do dvou tisíc obyvatel, hlásit se ale mohou i myslivecké spolky a soukromí vlastníci. Jde o subjekty, které jsou příliš malé na to, aby dosáhly na dotaci z ministerstva zemědělství," nastínila krajská radní Margita Balaštíková, která má v kompetenci zemědělství. „Obce mají malé rozpočty a musejí se starat o hektary lesů. Snaží se, ale možnosti mají omezené. Proto jim chceme vyjít vstříc," doplnila. Dotace budou určené na chemický postřik proti škůdcům, oplocení mladého porostu, výsadbu nových dřevin a na systém odvodnění, díky němuž by voda zůstala v lesní půdě a nestekla by jinam.
„Pokud to bude mít úspěch, budeme v tom chtít pokračovat v dalších letech a můžeme i částku navýšit. Jde o koncepční záměr, aby se zlepšil stav našich lesů," podotkla Balaštíková.
Obce Zděchov a Janová se budou o dotace určitě ucházet. V prvně jmenované zatím přesně nevědí, na co ji využijí. Ve druhé už ale mají jasno. „Použijeme peníze na preventivní postřik a odvodnění," upřesnil Machalec.
Když se podaří udržet vláhu v lesní půdě, stromy budou plné pryskyřice a mohou škůdcům více čelit. Stromy bez smůly, jak se pryskyřici lidově říká, jsou pro kůrovce snadná kořist.
„Budeme chtít dát dotaci všem žadatelům. Musíme se pokusit vyčistit lesy od kůrovce," řekla Balaštíková. Podle starosty Zděchova to může být také impulz pro majitele, kteří se o své lesy třeba i kvůli nedostatku peněz zatím nestarali, takže se z jejich porostu kůrovec neřízeně šířil po okolí a ničil zatím zdravé a ošetřované stromy.