logo Silvarium tisk

V České republice se dlouhodobě zvyšuje stav zásob dříví v lesích a zalesněné plochy přibývá. „Díky trvale udržitelnému způsobu hospodaření českých lesníků máme k dispozici dostatek domácí obnovitelné suroviny - dřeva. Zvýšený zájem veřejnosti o tuto surovinu je proto z pohledu státu velmi žádoucí," uvedl Polák.
Projekt vysvětluje laické i odborné veřejností, že využívání dřeva je cesta k rovnováze na Zemi. Využívání dřeva podle nadace šetří neobnovitelné zdroje surovin, pomáhá ekonomice, společnosti a chrání životní prostředí. Současně má dřevo řadu dalších vlastností, které z něj dělají ideální surovinu pro každodenní využití.
Za účelem efektivního šíření této osvětové kampaně vytváříme komunitu nositelů a podporovatelů této značky. Její členové zveřejní podpisem Prohlášení nositele značky Dřevo je cesta, že sdílí hodnoty spojené s touto osvětovou kampaní a chtějí je šířit jak osobním doporučením, tak pomocí informačních materiálů, které jim zdarma poskytneme," upřesnil Polák s tím, že podporovatelem značky se mohou podle jeho slov stát fyzické osoby, nositelem značky pak podnikající právnické či fyzické.
„Ministerstvo zemědělství podporuje nejen vlastníky lesů a zpracovatele dřeva, ale i aktivity, které zvyšují zájem veřejnosti o dřevo jako domácí obnovitelnou surovinu. Chceme zvrátit trend nadměrného vývozu surového dřeva, při kterém přicházíme o miliardy korun ročně, protože přidaná hodnota spojená se zpracováním dřeva koná v zahraničí,'' řekl k tématu ministr zemědělství. Podle údajů jeho úřadu se polovina českého vytěženého dříví vyveze do zahraničí na další zpracování. To by se ale podle Jurečky mohlo zpracovávat více u nás, což by mělo dopad na zaměstnanost i odvody do státního rozpočtu. Ministerstvo aktuálně také podpořilo necelými 840 tisíci korunami informační projekt Dřevo je cesta.
Hmota dřeva v lesních porostech u nás dlouhodobě roste a loni bylo podle údajů ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem v tuzemských lesích 693 milionů metrů krychlových dřeva V současností je zalesněno 34 procent plochy státu, přičemž od roku 1990, kromě let 2006 a 2007 po likvidaci škod po orkánu Kyrii, byl vždy vyšší přírůstek lesa než těžba. Proti období první republiky vzrostla v zemi hmota stromů na dvojnásobek. Na tiskové konferenci při zahájení projektu Dřevo je cesta to uvedl ředitel ústavu Jaromír Vašíček, který vidí budoucnost dřeva zejména ve stavebnictví. Jak řekl, například v zemích severní Evropy se staví ze dřeva až trojpodlažní domy.
Loni se nahodilá těžba dřeva v tuzemsku meziročně skoro zdvojnásobila. Podle údajů ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství se nahodile vytěžilo 8,15 milionu metrů krychlového dřeva. Vzrostla těžba dříví poškozeného kůrovcem. Celkem, i s plánovanou těžbou, se v českých lesech vytěžilo 16,16 milionu metrů krychlových surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená nárůst o 0,68 milionu metrů krychlových.
V loňském roce podle Vašíčka činil dřevozpracující průmysl a navazující činnosti 2,5 procenta českého HDP Na daních se z tohoto sektoru podle něj ročně odvede zhruba kolem tří miliard korun. •

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě