logo Silvarium tisk

Jiří Weigl komentuje příčiny, průběh i důsledky současné kůrovcové kalamity a upozorňuje, že může zcela změnit naši zemi a že se s ní mohou těžko vyrovnávat ještě i generace, které přijdou po nás

Je naprosto šokující, že u nás probíhá normální letní okurková sezóna zpestřovaná pouze hrátkami s odvoláváním a jmenováním ministra kultury a okrajově děním v Bruselu a Londýně, zatímco kolem nás nastává ekologická katastrofa naprosto děsivých bezprecedentních rozměrů, které si mimo bezprostředně postižených v podstatě nikdo nevšímá.
Kolem nás masově odumřela, odumírá nebo v krátké době odumře větší část lesů, které dnes pokrývají třetinu plochy naší země. Dojde k odlesnění celých regionů, zásadně se promění tvář a charakter naší krajiny, hluboce bude negativně zasaženo naše zemědělství i podmínky života lidí. Tato katastrofa je bohužel nezastavitelná.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+10 # Starý 2019-08-13 12:56
Čtěte raději pravidla dotací. !! Jak se na ně sáhne a bez problému !!!???
Tak jeden příklad a to jdu i proti sobě, a proti pracovníkům v LH:

Dotace na traktor na přiblížení dřeva, mimo všechna ostatní pravidla, podmínka mít 100 ha lesa a nebo nájem a pod.
Kdo z mladých lidí, kteří chtějí v lese začít, má 100 ha lesa, či takové známosti aby mu někdo pronajal, ještě v této nejisté době 100 ha lesa?
Rád by začal a třeba by se i uvázal na 10 a více let, že bude v lese pracovat, ale nejde to...a tak koupí starý traktor, ten se párkrát vysype a neplní závazky a on sám rád skončí někde "jistém" automobilovém průmyslu, ale do lesa se již nevrátí.
Dle mého je to ten výrazný odliv nové krve v lesnictví. Nikoho mezi sebe-velké vlastníky lesů nepustit, dle Mze se s těmi velkými dohodnu a malý vlastník lesa, či ten co nemá les, ti nemají nárok.

No a zareaguji na vaše rajčata, uvedl jste pouze dva roky pěstování (první úroda a druhý zmar) a co třetí rok, to už budete kupovat nějaká jedovatá z obchodu a podpoříte dovozce do ČR a náš trh a soběstačnost jsou vám asi fuk,?
Obdobně to bude se smrkem ve vašem podání díky chybám lidským 300 let prospěch, pak cca 10 let (nedokážu odhadnout) zmar, což je dnes a pak úplný odklon od smrku, dle vás pěstování fíkovníků a dalších 300 let dovoz smrku z jiných zemí....kde to asi umí lépe?
No když nebudeme soběstační, tak to tu opravdu ekonomicky dovedeme daleko...gratuluji ....podobné je to v zemědělství, obchodu, kam jdou zisky z bank a energetiky, kterou máme předraženou a pak ČEZ vyváží a investuje v zahraničí, ale jak to dopadá a kdo to zaplatí ??? Proč v zahraničí nemá úspěch?
Dnes v době relativní hojnosti já i vy a další občané, ale až hojnost pomine.... budeme spásat fíkovníky.
Je fakt, že už tu nebudu, ale zajímá mne to?
-4 # Vladimír Pelíšek 2019-08-15 12:02
Asi je Váš příspěvek částečně nebo úplně určen mně, když zmiňujete rajčata. Přestože jsem pod tímto článkem nic nenapsal - ale už jsem si zvykl:-)

Pokud jde o rajčata, tak žádné dotace nepotřebuji. Pěstuji je totiž tam, kde mají vhodné klimatické podmínky pro venkovní pěstování, v teplé nížině jihovýchodní Moravy. Úrodu mám velmi slušnou každý rok a i pokud jednou za x let přijde plíseň bramborová, tak už mám z každého keře sklizeno několik kg, takže mě to tak netrápí.
Samozřejmě, kdybych venkovně pěstoval rajčata někde na Luční boudě, musel bych s tou nataženou prackou stát neustále.
Zkuste to dělat podobně se smrkem a taky nebudete potřebovat žádné dotace. Pěstujte ho pouze tam, kde se mu daří a kde má skvělé podmínky! Opravdu to funguje - doporučuji.
+9 # Starý 2019-08-21 11:22
Ano, věřím, ale i rajčata se u nás pěstují po nějaké období, které není zas tak dlouhé a nevíte, kdy na ně něco přijde (nemoci a škůdci), zejména pokud jdou zavřít do skleníků, tak není problém. Pak nejsou pěstována masově a tím se snižují i možnosti napadení škůdci a šíření nemocí.
Zkusme něco podobného se smrkem a dalšími dřevinami a porostou také všude a při době mezi výsevem a vegetací zkraťme období u SM na cca 4 měsíce do mýtní zralosti, tak si myslím, že také nebudu mít problém a je jedno kde jej budu pěstovat !!!
Pak jde o ekologii a o to bude čistit vzduch, ovlivňovat vodní režim a tak dále???

Není tu trochu nepoměr??
+15 # BIRKE 2019-08-13 11:55
Pan Weigl zapoměl poznamenat , že Klaus jako Premier stál na počátku konce lesů v Česku , tvrdě zastával názor nesmyslný , trh vše vyléčí vyřeší , trh to vyřešil doopravdy .
+13 # Starý 2019-08-13 08:39
To víte, každý kdo nesdílí vaše názory, tak lže?
No i to unesu a budu vám dále oponovat.
Rozhodně se nebavím o tom, že plantáže SM potřebujeme podporovat!!! Tuším, že v tomto lžete výrazně Vy, čímž rozhodně nepřipouštím svou analogii, jak jsem napsal k dálnicím.
Pokud si pozorně přečtete pravidla k dotacím a svá vyjádření, tak jste napsal jak uvádíte zde v tomto příspěvku. Analogicky si lze odvodit potřebnost dle dotací, již poskytovaných a dále dle vámi, další potřebnosti a vyjde mi jednoznačná priorita tohoto státu a jím placených výzkumníků, jako jste vy. Potřeba už snad i třikráte, dle vás i více třeba, plošně dotované dálnice vůči podpoře změn v hospodaření v lesích !!! Ale tak aby byly realizovatelné, ne vědecky-ALE PRAKTICKY !!
Bodování u svých příspěvků neřeším, takže vám nemohu sloužit, ale pokud máte dle mého i vy, dobrý příspěvek, rád ten bod dám i vám a už se tak stalo.
Věřte, že nejen díky věku už mi na tom nezáleží.

Raději zde budu brblat a hodnotit, jak to chodí, nežli lidem slibovat hory doly černý les. Přeměny které navrhujete jsou nereálné a hodnocení lesníků je dle mého silně zamindrákované.
Zajímá mne, ale jak jsem mohl jako lesník již před 200 až 300 lety podvádět, jak uvádíte výše?
Že by lež?
Můj děd byl lesák, praděd nežli padl v první světové také, i dřívější pokolení. Toto je dnes v USA a Kanadě, a mají se velice dobře. Přes řadu možností jít do těchto států zaslíbených jsem všechny odmítl a své lesy a ČR jsem neopustil, rodná hrouda je rodná hrouda a od mých cca 3 let k ní patří i les. Děda mne učil vše od píky a i dále v tom pokračovali fořti a hajní. Ano jako mladý jsem je proklínal a chtěl vše hned a bez práce, ale dnes je plně chápu.
V našich-dnes mých lesích dělám změny od r. 92, což je již cca druhou generaci, ale chování státu a házení klacků pod nohy je značně demotivující a příčiny.... ty si jistě umíte vědecky zhodnotit.
Ale vzhledem k tomu mohu prakticky hodnotit.

Pokud nám lesákům-obecně předpovídáte a asi i přejete konec, je to smutné a ptám se jen analogicky, kdo když ne lesáci bude v lesích hospodařit? Jistě máte alternativu a to nemyslím, že dnes za peníze z dotací vysadí pár dobrovolníků stovky stromů, ale to že je i jak já a mí předci vypěstují do řádného věku a řádného hospodářského zúročení?

Těch předražených a dnes zkrachlých projektů a akcí jsem již zažil, ale efekt skoro 0. Tak v čem je zakopaný pes?
Koukněte na dnešní podpory pro vlastníky lesů, kdy si tam malý obyčejný člověk sáhne? Není to náhodou podvod vás vědců a poradců dnešní garnitury?
Podvod a lež na většinu poctivých a malých vlastníků lesů.
A nebo i všem těm lidičkám chcete tvrdit, že mají pod tíhou zákonů a poplatků, platit a podporovat dálnice, ale do svého lesa nic, jen možnost vymřít a dále blbnout !!!!
Reaguji na vaše slova, tak si to opět převeďte do své iluze všech špatných lesáků.
-22 # Vladimír Pelíšek 2019-08-13 10:48
Ano, jste usvedceny lhář, Starý, a to tvrdím se vsi vážnosti. Tvrdil jste totiž, ze mám raději dálnice než lesy, a to pouze na základě toho, ze nesouhlasím s tím, aby stát (na rozdíl napr. od dálnic, výzkumu atd.) i nadále dotacemi podporoval další obnovu smrkoplantazi!
Vy ovšem svými reálnými názory - navzdory tomu, co jinak občas “povinne” zminite, aby se neřeklo - potvrzujete, ze jste lesoplantaznik jako vysity.
Jak Vám řekl i pan Boucky - nikdo rozumný nebojuje proti lesnikum en bloc, ale pouze proti lesnickým tupanum, kteří neumějí a nehodlají pěstovat nic než plantáže borealu, kterým říkají kdoví proč “les”, a kteří jsou prokazatelnymi škůdci lesů této země. Lžou a lžou, kudy chodí, a nechápou, ze už jsou prokouknuti - vaše podpora limituje u veřejnosti (která volí politiky a tudíž potažmo i budoucí nacelniky LH) k nule!
Nevěřím Vám od chvíle, kdy jste prokázal svou fatální neznalost ohledně pěstování jedle, kdy jste zveličoval problémy se zvěři, od chvíle, kdy jen vnasite negativní energii zmaru do této diskuze.
+17 # Starý 2019-08-13 12:48
Každý máme jiné vnímání, ale nevadí.....
Zaujala mne vaše poslední věta......
Je rozdíl u vás když upřednostníte pod mateřským porostem JD nálet a vypěstujete nadějné sazenice, při okusu jiných v hojném počtu, tak jste mi to popsal....
Ale obrovský rozdíl je vypěstovat JD po porostu SM, bez zmlazení, pouze z výsadby, kdy v dalekém okolí žádná není.......
Nejde srovnávat!!
A problém zvěře, věřte, že je a je obrovský, jen nikdo nechce slyšet, zrovinka tak jako vy !!!
Věřit mi nemusíte, nenutím vás a netvrdím ani že jste to či ono, jen vnímám váš názor a přemýšlím...
Každý z nás diskutuje nějak a ani to nehodnotím, a nebo se přímého hodnocení, bez plné znalosti věci vyhýbám a to myslím v notné míře. Tak ode mne nečekejte nějaké ostré reakce, pokud tedy k nim má váš slovník vygradovat. Ale to je opět mé vnímání věcí, dle vás asi opět lež?
-10 # Pavel Boucký 2019-08-12 09:03
Nezbývá mi, než se opakovat. Kůrovec není problém!!! Současná kalamita je jen důsledkem jiných, mnohem vážnějších a dlouhodobějších ekologických a klimatických problémů!!!! Končí éra jedné hospodářské koncepce v lesnictví. Dlouho to fungovalo, změna podmínek to ale ukončila. Musí přijít něco jiného, často zcela odlišného. A je třeba se soustředit na to, co bude, nebo může být. Kůrovce nezastavíme. Můžeme ho jen zpomalit a poskytnout tak čas pro vytváření nové podoby lesních ekosystémů. Přestaňme bojovat proti kůrovci, on s námi také neválčí, ale dělá jen to, co je mu přirozené a k čemu jsme mu dali podmínky. Raději bojujme za novou podobu lesního hospodářství od změn legislativy až po dopad do jednotlivých porostů.
+15 # Starý 2019-08-12 13:07
Rád bych s vámi souhlasil, jsem také pro boj lesáků se systémem, jak to u nás v ČR je nastaveno...
Ale každá změna za poledních 20 let v lesním zákoně a dalších předpisech, které se lesů týkají spěje jen k horšímu. Netvrdím bezvýhradně všechny, ale z hlediska kůrovců a vlivu na jejich šíření je to 100 % špatných změn.

Lesy bych řekl začínají být pro naše rádovládce pouze problém a jediné co nám zatím ukazují je naložit vlastníkům lesů další povinnosti.
Volání po změnách ve prospěch lesa je pomíjeno a pouze se slibuje a slibuje.
Druhá věc je, k čemu legislativní změny, které nikdo neumí v našem "správním, ale i soudním" právu kdokoli uplatnit.
Například myslivecké hospodaření, sčítání zvěře, stavy zvěře a pod.
Práce v lese nezmechanizujete tak jako v polích, a jediné harverstorové technogie jsou dobré při plošném kácení....kdo bude asi chtít měnit? Pak je vše o práci a práci a práci. Kdo ji ale po zkušenostech za poslední tři roky bude chtít dělat?

Budoucnost si nese náklady a kdy se do lesů vrátily alespoň peníze z obecného užívání? To je dáno plošně a dosud o plošné úhradě nic nevím.
Přitom nám to ekonomové a vědci v pohodě umí vyčíslit, ale zajímá to někoho...ani dnes v době katastrofy a budoucích nákladů každého vlastníka lesa -ne jen těch vybraných, to nezajímá nikoho.
+18 # Pavel Boucký 2019-08-13 08:16
Pokud legislativa nepostihne existující, ale i budoucí možné změny, bude to pořád špatně. Začíná to od neodpovídajícího vymezení HS, dnes už možná i LVS, jde to přes LHP až do vlastní praxe. Otázka je, zda to nechce i jiné lesníky. Méně zájmu o myslivost, méně zelených kamizolek a dovolávání se starých tradic, jiný přístup k pěstování lesa a jeho cílům. I když mechanizace v lesnictví má své hranice, není až tak úplně nemožná - od přípravy půdy přes ochranu kultur až po těžbu. Samozřejmě podle lokálních podmínek a možností.Pořád je lesnictví jen jednou z aplikovaných forem zemědělství a i z toho zemědělství by si někde mohlo vzít příklady. Třeba doplňování živin po odebrané biomase hnojením, nutné střídání kultur, hospodaření s vodou atd.. Myslivost a současné hospodaření se zvěří je věc zcela mimo jakoukoliv realitu. Druhová struktura zvěře, vysoké stavy atd. je něco povětšinou pro les zcela nevyhovujícího. Je k zamyšlení, zda takto provozovaná činnost s konečným cílem usmrcení zvířete za pomoci nočního vidění, infrakamer a kdoví čeho ještě je vůbec odpovídající "zábavou" pro 21. století. A to říkám přes to, že sám mám lovecký lístek už třicet let. Ale mám pocit, že i pan prof. Hromas nám na fakultě o myslivosti říkal něco jiného, než dnes vidím kolem sebe.
+8 # Starý 2019-08-13 08:51
Pro pana Pelíška sledujte bodování a hned ode mne pro p. Bouckého, který mne dle vás kritizuje dávám bod a rád vám to budu oznamovat, aby jste neměl dojem perzekuce. Vás bohužel dnes nehodnotím a to z důvodu, že mi váš příspěvek za to nestojí. Odpovědí jste se dočkal, tak opět překrucujte a opírejte se do lesáků.
I kritika se musí umět přijímat ale rozhodující na těchto debatách jsou cíle, které věřím tu všichni máme stejné. Jen se liší dle - jak říká správně zde p. Boucký dle lokálních a dalších podmínek, které jsou opravdu různorodé.
Jen z toho zemědělství bych si moc příkladů nebral, ale to je opět z místních podmínek.
-20 # Vladimír Pelíšek 2019-08-13 10:56
Kdo si to zaslouží, at je potrestán! ŽÁDNÝ lesák dnes nemusí ničit krovinorezem přirozenou listnatou obnovu někde v pahorkatině a sázet to do řádku smrkem - přesto se to stále děje! Nikdo nemusí dělat holiny - přesto je děla! Existují mraky dotaci na oplocenky - přesto se jich staví minimum.
Důvody? Lenost, pohodlnost spousty lidi ve stavu “pracovník v LH”. Kdy se vaše kritika zaměří na ne? Víte Vy vůbec, jakou na sebe berete zodpovědnost, když doslova zamorite na dalších 100 let pudu dřevěnou, která tam naprosto nemá co růst? Nevíte, ze? Nebo víte, ale je vám to jedno, protože až se to bude muset řešit, tak vy už tady dávno nebudete.
+12 # Starý 2019-08-13 12:37
Čtěte raději pravidla dotací. !! Jak se na ně sáhne a bez problému !!!???
Tak jeden příklad a to jdu i proti sobě, a proti pracovníkům v LH:

Dotace na traktor na přiblížení dřeva, mimo všechna ostatní pravidla, podmínka mít 100 ha lesa a nebo nájem a pod.
Kdo z mladých lidí, kteří chtějí v lese začít, má 100 ha lesa, či takové známosti aby mu někdo pronajal, ještě v této nejisté době 100 ha lesa?
Rád by začal a třeba by se i uvázal na 10 a více let, že bude v lese pracovat, ale nejde to...a tak koupí starý traktor, ten se párkrát vysype a neplní závazky a on sám rád skončí někde "jistém" automobilovém průmyslu, ale do lesa se již nevrátí.
Dle mého je to ten výrazný odliv nové krve v lesnictví.

No a zareaguji na vaše rajčata, uvedl jste pouze dva roky pěstování (první úroda a druhý zmar) a co třetí rok, to už budete kupovat nějaká jedovatá z obchodu a podpoříte dovozce do ČR a náš trh a soběstačnost jsou vám asi fuk,?
Obdobně to bude se smrkem ve vašem podání díky chybám lidským 300 let prospěch, pak cca 10 let (nedokážu odhadnout) zmar, což je dnes a pak úplný odklon od smrku, dle vás pěstování fíkovníků a dalších 300 let dovoz smrku z jiných zemí....kde to asi umí lépe?
No když nebudeme soběstační, tak to tu opravdu ekonomicky dovedeme daleko...gratuluji ....podobné je to v zemědělství, obchodu, kam jdou zisky z bank a energetiky, kterou máme předraženou a pak ČEZ vyváží a investuje v zahraničí, ale jak to dopadá a kdo to zaplatí ???
Dnes v době relativní hojnosti já i vy a další občané, ale až hojnost pomine.... budeme spásat fíkovníky.
Je fakt, že už tu nebudu, ale zajímá mne to?
+30 # Starý 2019-08-07 10:18
Tak to je a tak kdysi naši předci zvládli hospodaření, a zvládali jej cca 300 let.
Dnes stačilo 15-20 let na zničení práce několika generací.
Nikoho to nepozastaví.

Tak jen tak dál páni poslanci a vládo. Nastavte nám řecký model...
-31 # Vladimír Pelíšek 2019-08-07 11:26
Já jsem jeden rok měl 5 kg rajčat z keříčku. Skoro jsem je nezaléval a nehnojil, nekypřil, dokonce mi některé keře vyvrátil na zem sousedův pes, když utekl z kotce.
Jiný rok jsem plel a kypřil ob-týden, hnojil dvakrát měsíčně, zaléval, a všechna rajčata mi odešla ještě před koncem srpna na plíseň bramborovou. Jestli jsem dostal z keře průměrně 1 kg, bylo to moc.
A tak je to i s těmi předky a se smrkem. Zemědělská plodina jako zemědělská plodina.
Ale pochopit to je nad vaše síly! Kdyby vám uschlo smrkové pole na ostrově Hvar, hned vedle datlových palem, uděláte z toho důkaz selhání chorvatských lesníků.
Opravdu jiné slovo než omezenost či hloupost toto vystihnout nedokáže.
+17 # Starý 2019-08-07 13:19
Nikdy jsem lesníky, ani lesáky nepovažoval za hloupé, asi jste zaměnil naše příspěvky, ale nevadí, mé přesvědčení o tom, že lesníci dělali a dělají co jde, ale rozhodnutí tohoto státu, vlády a dalších jdou proti, je neměnné, a míra přetekla.!!
Ostatně při takovém to srovnání by tu lesy, ty vámi špatně pěstované, desítky let nerostli, nebo jak to je?
Jen k těm rajčatům, mám to podobné, ale vždy když skapou, mám vedle na polích hojně dotované brambory a pod. plodiny. Nepasuje vám to tak nějak k sobě? Ty plísně a padlí mají společné?
+12 # Lynx 2019-08-08 23:10
Myslím, že nemáte zcela pravdu. Ty lesy věkových tříd rostly, ale pokud se podíváte na dříví z těch plachet, tak je zde značné procento hnilob, dřevo je "řídké", je vidět různorodost "geneticky uznaného reprodukčního materiálu" (zajímavé) - od neskutečně zavětvených jedinců až po kultivary horského smrku.

Co se týče smrku konkrétně - podívejte se, jak to příroda zařídila - každá populace má svůj vývoj, po dosažení maxima následuje stagnace a pokles.
Tento osud potkal smrk, který díky homo sapiens silva dosáhl nepřirozeného zastoupení.
Howgh
+15 # Starý 2019-08-09 07:07
Teď nevím, kdo nemáme pravdu?
Ale nevadí, jsem v diskusi a zkusím odpovědět.
Jedná a jednalo se o hospodaření, které tomuto státu přineslo značný profit a i hromadě vlastníků a kšeftařů, to snad uznáte.
Ano, v dnešním - z hlediska lesa velice krátkém /na poli by to byl možná půlden/ časovém horizontu se to jeví jako špatné, i to beru.
Ale sám již cca 30 let dělám změnu a bohužel bez snížení stavu zvěře, změny postoje státu a veřejnosti změny nelze provést.
+14 # Lynx 2019-08-09 21:12
Značný profit - na první pohled to vypadá báječně. Ale - jak dlouho ten profit trval? S bídou jedno obmýtí. Z hlediska zprofanovné trvalé udržitelnosti je to plácnutí do vod a šťouchanec do státní kasy na příjmové stránce. Nyní se karta obrací.
O čem se mnohým ještě nedávno ani nesnilo, je za dveřmi - půjdeme cestou západu, vstup do lesů již nebude volný a nebude vše zdarma. Ta doba přijde.

Tím nechci říci, že po tom volám, ale vývoj nejde zastavit. Za vše se platí, les je jeden z posledních veřejných statků zdarma.
+18 # Starý 2019-08-09 08:58
Pan Pelíšek mne asi přetrhne, ale řeknu to tedy trochu jinak, abych tu lidi nevysával jako upír.
Nenadhodím zemědělce, ale třeba zmíněné dálnice! Které dle p. Pelíška potřebujeme více nežli lesy...
Dálnice naše veřejnost užívá stejně hojně jako lesy a myslím, že ještě ve větší míře lesy, jelikož zdarma si z dálnice nic pro vlastní potřebu neodnesete ! a to ani za korunu a ani za miliony, což je u lesů doufám i "vědecky" dokázáno !!
Ovšem dálnice dotujeme dle mého třikrát a to ne malými finančními prostředky!
Jednou platbou do evropských peněz, jednou z národních peněz a ještě jednou z přímé platby dálničních známek a kvalita-tu nebudu raději zmiňovat!

Tak, kde je plošná podpora pro lesy, stejně, tak jak na ty slavné a děravé dálnice.

Vše jde z našich, mých i vašich peněz!!

Jsem negativní a nebo jen prakticky hodnotím - ponechám na vás?
Nerad bych tu někoho vysával jak pana Pelíška, i když jsem rád za jeho názory a sakra se jimi zabývám. Tady je důsledek.! Hodnotím dálniční síť a porovnávám jak nám politici a ministerstva rozhodují...o prioritách.
Budeme mít dálnice, ale ne kam jít, co pít, kde relaxovat, co dýchat....
-20 # Vladimír Pelíšek 2019-08-13 07:05
Můžete mi říct, vy lháři, kde jsem řekl, ze dálnice potřebujeme víc než lesy??? Napsal jsem, ze pokud potřebujeme něco dotovat, uměle finančně podporovat, tak jsou to víc dálnice nebo výzkum, nežli plantáže smrku, vy lháři prolhana, manipulujici!
A přesně takto vaše banda “pracuje” s informacemi. Tu se něco zataji, tam se “taktne” pomlci, tam zase prekrouti. A tady si pak všech vás šest navzájem oplusuje příspěvky, jde to i vícekrát - jednou z počítače, pak z mobilu, pak poté, co se přihlásíte, a za tři dny nové kolečko, zase znovu. Takže není problem dat sám sobě třeba osm plusu, staci jen vydržet v tom týden.
Něco jako exhejtman Zimola, bojovník za “zelenou Šumavu”, který získal dvoumilionovou dotaci na projekt “boje proti kůrovci” s pomoci kamaradicku z mrtvé čtvrti zavazanych protisluzbickama a ve photoshopu pečlivě upravených fotografii ze sumavskeho Poledníku.
Jenze lidé to vidí - a vy skutečně KONCITE, jak vám tady nedávno napsal (pouze slusnejsimi slovy, než já, pan Boucky. Jedno dvě obmyti ten vás smrkoplantaznicky podvod mohl zdánlivě fungovat, ale teď už spadla klec. Nedělám si iluze, ze zmoudrite - ne, pouze s brblanim odejdete do důchodu, vymrete, nebude potvrzeni ve svých funkcích - protože abyste pochopili, musíte nejprve něco skutečně vědět, k lesu mít skutečnou lásku - a ani jedním z toho vy parazité nedisponujete.
+12 # Starý 2019-08-13 08:41
Ještě jedno, v žádné bandě nejsem, ale rád bych byl a rád bych i té naší vládě a vám podobným vědcům, dal za lesáky najevo, že takto tento cech nelze dále přehlížet a že je třeba začít od podlahy a to od malých vlastníků lesů, nežli úplně vyhynou a nenaučí pod tíhou společnosti svým ideálům a činnostem v lesích, své děti a vnoučata tomu, čemu říkáte láska k lesu, což se v dnešní digitální době těžko děje.

Ruku v ruce s láskou k lesu jde i práce v lese a starost o les, což vám asi uchází.

No nevadí, čas ukáže?

Zdravím a přeji vše dobré.

Věřte, raději než se tady škorpit bych byl za to se spojit a podporovat změny v lesnictví, ale ne ty změny ode zdi ke zdi, ale ty reálné a rozumné.
+14 # Starý 2019-08-13 09:08
Ještě k té dálnici, jistě jako znalý člověk a vědec víte jak fungují toky peněz?
V porovnání s lesy, vám přijde více jak trojnásobná podpora do dálnic, které jsou skoro ihned opravované a předělávané jako spravedlivá a hlavně efektivní?
Jaký je negativní vliv lesa na dálnici? O žádném nevím, ale o vlivu dálnice na lesy bych zde mohl dlouze polemizovat .....

Tak proč tyto dálnice dle vás dále a více podporovat?

Věřte, že negativní vlivy společnosti a lidí nepůsobí jen neplošně na lesy větších vlastníků, kde lze efektivně uplatnit nějakou dotaci, či pomoc, jak nám demonstruje Mze v rámci podpor a zejména hlídá efektivitu.... Nemělo by ji hlídat u těch dálnic ?
No ponechám na vás?

Podobné je to výrazně u zemědělství, ale to vás vysávám....tak si vás tu snažím dle mého hýčkat, ale ani to asi není to správné.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě