logo Silvarium tisk

redaktor

Dnešní díl nebude o jednom spolku nebo člověku, ale o směsici lidí, které spojuje zájem o ochranu biodiverzity na doposud přehlížených místech, totiž v pásech pod dráty vysokého napětí.

Vladimír HULA, Ústav ekologie lesa, LDF Mendelova Univerzita Brno

Česká krajina obecně je velmi zarostlá. Díky tomu, že máme velký pozemky lesů, a ty lesy jsou hospodářské. Tzn. jsou zaměřené na produkci dřeva, tak v naší krajině chybí to mezi polem a lesem. Taková místa prostě nejsou. Nebo respektive jsou, ale my si jich nevšímáme. Můžou to být okraje silnic a mohou to být okraje dálnic, mohou to být lomy, anebo to může průsek vysokýho vedení a pod těma průsekama vysokého vedení, kde máme určitý podmínky a pravidla, která se musí dodržovat, protože prostě stromy nemohou růst do drátů kvůli bezpečnosti, tak ta příroda našla obrovský, obrovský plus. V letošním roce jsme udělali výzkum na 20 místech Moravy hlavně teda, ale i Čech s vysokým vedením, kde jsme umístili zemní pasti napříč právě těmity průseky. Navíc jsem tam dělal teda transektové sčítání denních motýlů. Ukázalo se, že předběžně samozřejmě, nejsou tohoto výsledky, to se tam děje letos, se ukázalo to, že tato místa jsou opravdu velmi cenná. Od tý Vysočiny až po nížiny. Důležité je v případě těch průseků si uvědomit to, že to funguje vlastně jako dálnice. Proto, aby nám dlouhodobě přežilo i rostlina i živočich, musí se potkat s nějakým nepříbuzným jedincem z jinýho místa. Tyto průseky fungují jakoby jako koridory, které propojují mezi sebou jednotlivá místa bezlesí.

Celý pořad najdete zde

Komentáře  

+11 # cvonza 2022-02-24 09:31
CEZ používá bezplatně socialisticky pozemky pro sé zisky ,a majitel pozemků platí daně . To je pěknej podvod a paskvil . Konkréntně u nás bez dodržení vzdálenosti vedení od nemovitostí . Zákon a jeho výkon je jen pro chudé a malé .
+16 # Rensa 2022-01-24 11:53
To samé na holině, sice dočasně, ale také.
Ano, jak mi kdysi řekl ing. Krečmer (už jsem to tu psal): "Ona taková pětihektarová holina v lese není vůbec nic špatného. Kde jinde by se namnožily breberky, kde jinde by došlo k sukcesi."
+15 # Starý 2022-01-24 12:51
Tak, tak, v lese to vždy šlo a fungovalo, ale v řepkovém poli to pohledejte.
Tam by chcípl i pískomil.
+22 # Starý 2022-01-24 09:45
Soudruzi z ČEZU opět kecají, kdopak jim to dotuje, kdo, aniž by z toho něco měl, platí pod dráty každý rok daň z nemovitosti, kdo je majitel, kdo má povinnosti.
JE TO JEN A JEN VLASTNÍK LESA !!!
Tak takto vypadá demokracie a nebo je to socialismus hrubého zrna.

Páni politici jen přihlíží, on to vlastník lesa vydrží a ze svého zadotuje a ještě rád, jinak mu ještě přidáme.

Co pane Topole....kde jste skončil na "huntě" z premiérského křesla?

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě