Přihlásit

Případ dál vyšetřují policisté (TV Nova)

Reynolds Koranteng, moderátor
Smrk, který v neděli v Krkonoších spadl na projíždějící auto a usmrtil v něm 3 lidi, rostl na území KRNAPu. Podle Ministerstva životního prostředí se prý nedalo neštěstí zabránit.

Lucie Borhyová, moderátorka
Samo prý na zvýšení bezpečnosti nejen v národních parcích během posledních let výrazně tlačí. Ministerstvo dopravy navíc chystá novelu zákona o pozemních komunikacích.

Filip Pultar, redaktor
Sucho, stále častější bouřky, orkány, nebo dokonce tornáda. Změna klimatu je patrná, a tak už před dvěma lety Ministerstvo životního prostředí zpřísnilo bezpečnostní opatření. Zákon nařizuje průběžné kontroly stromů v blízkosti cest, turistických tras i silnic.

Ondřej Charvát mluvčí, Ministerstvo životního prostředí
To znamená především bezpečnostní pásy podél vysoce frekventovaných cest, případně změny turistických tras tak, aby vedly bezpečnějšími porosty.

František Jemelka, mluvčí, Ministerstvo dopravy
Je nachystaná novela zákona o pozemních komunikacích rozšiřuje povinnost dělat bezpečnostní audity, takže ty silnice, kde to doposud nebylo, i nižších tříd, budou nově auditovány.

Filip Pultar, redaktor
O všem musí být vedené záznamy a fotodokumentace. Správa Krkonošského národního parku tvrdí, že podle platného zákona postupuje.

Radek Drahný, mluvčí KRNAP
Několikrát ročně probíhají kontroly se záznamem, monitorujeme jak stav kolem silnic, cest, turistických chodníků, a ty stromy, který lesníci vyhodnotí jako rizikový, tak potom kácíme.

Filip Pultar, redaktor
Nedávno v Peci pod Sněžkou dokonce proběhly preventivní tahové zkoušky u dvou historických listnáčů. Zkontrolovat každý strom v lese u cesty je ale nemožné.

Petr Kašpar, ředitel Správy silnic Královéhradeckého kraje
Ze zákona máme povinnost kontrolovat silnice druhé třídy vlastně 2× měsíčně, silnice třetí třídy 1x měsíčně, máme na to vybudovanou síť inspektorů silniční sítě.

Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
Pokud jsou tam nějaké nakloněné, zlomené nebo vyvrácené stromy, tak je samozřejmě okamžitě zadáváme k těžbě tak, aby ty cesty byly průchozí a aby byly zase bezpečný.

Filip Pultar, redaktor
I přes zpřísnění kontrol nedělní vichřice zlomila 3 smrky nad silnicí do Malé Úpy jako sirky. Šestasedmdesátiletý řidič neměl zřejmě vůbec šanci zareagovat.

Roman Budský, dopravní expert
Je to všechno dílo pouhopouhého okamžiku. Nepomůže ani prudké zrychlení, ani razantní zpomalení a většinu nebývá prostor ani na nějaký prudký výhybný manévr.

Filip Pultar, redaktor
Až po rozřezání smrtícího smrku se zjistilo, že prostředek kmene byl shnilý. Jestli to mohli lesníci odhalit, zjišťují policisté. Napoví jim výsledky dendrologického posudku. Každopádně zatím hrozí případnému viníkovi za usmrcení z nedbalosti až šestiletý trest. Filip Pultar, televize Nova.

TV Nova

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Dalibor Šafařík byl jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky

Lesnictví

Na základě výsledku výběrového řízení byl 20. června jmenován ekonomickým ředitelem Lesů České republiky Dalibor Šafařík.

České lesy chřadnou, 80 % jehličnanů starších 59 let není v dobrém stavu

České lesy chřadnou, 80 % jehličnanů starších 59 let není v dobrém…

Lesnictví

České stromy trápí úbytek jehličí a listí. Defoliace je známkou toho, že stromy nejsou v dobrém stavu. Zcela zdravých jehličnanů starších 59 let (pokud jde...

Zalesnění v loňském roce: Nový rekord

Zalesnění v loňském roce: Nový rekord

Lesnictví

Rekordní a úspěšná. Tak lze dle Ministerstva zemědělství označit loňskou obnovu lesa po rozsáhlých kalamitách. Obnoveno bylo téměř 50 tisíc hektarů, jde o dosud nejvyšší...

Transfer inovací do praxe nevyroste sám jako stromy v lese

Transfer inovací do praxe nevyroste sám jako stromy v lese

Lesnictví

Efektivní přenos vědeckých poznatků do praxe je vnímán jako slabé místo českého lesnictví. Občas to vypadá, že výzkumníci a lesníci žijí v oddělených entitách. Rozhovor...

Populární zprávy

Policie dopadla organizovanou skupinu, která kradla z lesů kulatinu

Policie dopadla organizovanou skupinu, která kradla z lesů kulatinu

Lesnictví

Zobrazeno:5184

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která z lesních skládek kradla kulatinu a následně ji vozila na zpracování do zahraničí. Způsobená škoda zatím...

Reportáž z jednoho z nejmodernějších pilařských provozů ve střední Evropě

Reportáž z jednoho z nejmodernějších pilařských provozů ve střední Evropě

Lesnictví

Zobrazeno:4660

O pile LABE WOOD, která byla slavnostně otevřena v říjnu 2020, se mluví jako o nejmodernější velkokapacitní pile ve střední Evropě. Závod s nejmodernějšími pilařskými...

Do vedení Lesů ČR se podle České televize vrátí tři manažeři z týmu bývalého ředitele Szóráda

Do vedení Lesů ČR se podle České televize vrátí tři manažeři z…

Lesnictví

Zobrazeno:4098

Do funkcí úsekových ředitelů státního podniku Lesy České republiky (LČR) se podle České televize od 1. dubna vrátí ekonomický ředitel Karel Buchta, správní ředitel Igor...

Lesy ČR mají správního a obchodního ředitele

Lesy ČR mají správního a obchodního ředitele

Lesnictví

Zobrazeno:3476

Dva ze čtyř postů v top managementu Lesů ČR jsou od 1. dubna obsazené. Správním ředitelem byl na základě výsledků výběrového řízení, kterého se zúčastnilo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby