logo Silvarium tisk

Při odstraňování borovice kleče z vrcholu Červené hory v Jeseníkách těžká technika podle aktivistů ze Společnosti přátel Jeseníků poškodila tamní horskou tundru a na svahu po ní zůstaly hluboké rýhy. Zástupci spolku proto požádali Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby situaci prošetřila. Inspektoři už se byli na místě podívat, uvedl na sociálních sítích předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Podle Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou spadá Správa CHKO Jeseníky, byly práce na odstraňování kleče ihned pozastaveny a těžařská firma by měla pokračovat šetrnějším způsobem.

Alpínské bezlesí na vrcholu Červené hory podle Bačíka patří mezi nejcennější lokality v CHKO Jeseníky. „Přesto zde došlo v uplynulých dnech k ničení velmi vzácného ekosystému těžkou technikou. Odpovědnost za to má Správa CHKO Jeseníky, která zde realizuje práce na vyřezávání borovice kleče,“ uvedl Bačík na sociálních sítích.

Odstraňování nepůvodní dřeviny z Červené hory je podle Bačíka potřebné pro obnovu jesenické přírody, avšak Správa CHKO nebyla schopna zajistit přesun větví na nedalekou skládku šetrným způsobem. „Jde o projev hrubé neúcty k přírodě Jeseníků. Výsledkem jsou hluboké erozní rýhy a místy zcela zničený povrch rozježděný jako někde na staveništi. Okamžitě po zjištění situace jsme podali podnět k prošetření situace na ČIŽP v Olomouci a očekáváme tvrdé potrestání viníků,“ uvedl Bačík. Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka serveru Olomoucká drbna potvrdil, že se inspekce případem zabývá.

Pracovníci CHKO Jeseníky podle mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolíny Šůlové při kontrole dva dny po začátku svážení kleče zjistili, že v některých místech je nadměrně narušován povrch půdy. „Nařídili jsme proto dodavateli, aby práce přerušil a vyzvali jsme jej k tomu, aby hledal šetrnější technologii. Stahování výřezu zatím nepokračuje. Běžné je, že po skončení takových prací se místo sanuje a uvádí do téměř původního stavu,“ řekla Šůlová.

Podle Šůlové je kleč v této části druhé zóny CHKO Jeseníky odstraňována z velké plochy, takže při případném nasazení koní by práce zabraly mnohem více času než v případě použití techniky. Koně Správa CHKO Jeseníky používá při likvidaci kleče například na Keprníku, což je ale obtížně dostupná národní přírodní rezervace.

Borovice kleč se na Červené hoře vyřezává proto, aby byly v této lokalitě obnoveny cenné horské trávníky. „Nad sousedící Sněžnou kotlinou zde rostou třeba violky, koprníček, zvonek vousatý, ovsíř dvouřízný, některé horské druhy jestřábníků nebo škarda měkká pravá. Právě tyto druhy by se na plochu uvolněnou po kleči mohly časem rozšířit,“ uvedla Šůlová.

Vrchol Červené hory leží ve výšce 1333 metrů nad mořem. Nachází se na turistické trase z Červenohorského sedla přes Vozku, Keprník a Šerák do sedla Ramzová. Pod vrcholem Červené hory je pramen Vřesová studánka.

ČTK

Komentáře  

-2 # schutzmeister@iex.cz 2022-11-10 12:01
Jo, kleč je prevít....
Relativně nejšetrnější likvidaci jsem viděl před lety v pohoří rumunské Rodnei - dnes už taky NP.
Místní pastýři klečová oka vypalovali a o ostatní se postarali ovce.
Nebylo to sice asi CO neutrální, ale účinné a jednoduché.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě