logo Silvarium tisk

Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
Oproti loňsku až čtyřikrát více požárů v přírodě hlásí hasiči v Karlovarském kraji. Letos měli takových zásahů už na 120. I proto se snaží zlepšit spolupráci s kolegy z Bavorska a Saska. Připravení chtějí být i na tak rozsáhlý požár, jaký vloni zasáhl Národní park České Švýcarsko.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
Letní teploty, málo dešťů a suché lesy. Podmínky, které zvyšují riziko požáru, teď přidělávají starosti hasičům na západě Čech. Ti společně s německými kolegy proto posilují spolupráci, aby zvýšili bezpečnost v lesích. Usnadnit se dorozumívání by měli nové technologie.

Marius LÜTZNER, hlavní požární inspektor, Horní Franky
Jedním z těchto systémů je systém Gina, komunikační systém na našich operačních střediscích, který nám i díky své tlumočnické funkci umožňuje efektivní komunikaci s českou stranou.

Oldřich VOLF, ředitel HZS Karlovarského kraje
My bychom potřebovali a je to i naší snahou v příhraničních evropských fondech, abychom byli schopni zafinancovat technologii, která nám umožní, aby ty operační střediska komunikovali sdílením dat, nikoliv například faxem nebo mailem.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
Hasiči se teď zaměří i na osobní ochranné pomůcky.

Gerd PÜRZEL, velitel, Sbor dobrovolných hasičů Pausa
Zejména tu lehkou výbavu pro naše příslušníky, to znamená helmy, ochranné bundy a podobně, potom pracovní nářadí pro zemní práce v oblasti těch lesních požárů a také mobilní zásobárny vody, které by se daly použít přímo na místě.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
V ohrožení by mohla být třeba Národní přírodní rezervace Rolavské vrchoviště z 830 ha tvoří víc než polovinu rašeliniště.

Rudolf KOVAŘÍK, pozorovatel ČHMÚ, Plzeň
V těchto místech dochází k tomu, že návštěvníci svévolně zapalují ohně. Hladina vody, když je klasicky prostě konec toho května, tak je to asi takhle a teďko je to vlastně o těch 80 % míň.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
Podle meteorologů teď navíc není suchá půda schopná vsáknout větší množství vody ani při přívalových deštích. Krajině by pomohly mírnější a déletrvající srážky. Václav Matoušek a Kateřina Butaki, Česká televize, Karlovarský kraj.

Reportáž najdete zde

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě