Medárna vznikala za podpory hlavního města Prahy od září 2016 přestavbou nevyužité bývalé dílny organizace a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt.
Ve čtvrtek 22. června v 11:30 příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy za účasti radní hl. m. Prahy pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti a životního prostředí Jany Plamínkové slavnostně otevře novou medárnu ve svém areálu v Práčské ulici, Praha 10).
Medárna vznikala za podpory hlavního města Prahy od září 2016 přestavbou nevyužité bývalé dílny organizace a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt. Návrat včel do pražských lesů, který Lesy hl. m. Prahy v rámci svých ekologických a výchovných aktivit realizují již od roku 2011. Od té doby včelaři Lesů hl. m. Prahy v pražské přírodě založili nebo obnovili celkem dvanáct včelnic, pečují o více jak padesátku kmenových včelstev a realizovali přes 500 výchovných programů a akcí se včelařskou tematikou.
Nová medárna, jejíž vybudování financovalo hlavní město Praha, nahradí dosavadní provizorní prostory, které organizace doposud využívala jako zázemí pro zpracování medu. Lesy hl. m. Prahy tak získají odpovídající základnu pro svůj včelařský program splňující všechny náročné hygienické a veterinární předpisy i provozní požadavky.
Kromě samotného prostoru pro vytáčení medu medárna disponuje také místem pro zpracování včelího vosku a lisování voskových mezistěn, které se vracejí do včelích úlů. Ve včelařském provozu Lesů hl. m. Prahy tak bude kolovat jen původní vosk, který vyrobily včely na pražských včelnicích. Službu výroby mezistěn z vlastního vosku organizace nabídne i zájemcům z řad drobných včelařů.
„Ačkoli zpracování medu je nedílnou součástí včelařského řemesla, hlavním smyslem projektu Návrat včel do pražských lesů je ekologická výchova, zvyšování povědomí obyvatel Prahy o nezastupitelné úloze hmyzu v krajině a snaha o zlepšování životního prostředí Prahy prostřednictvím kvalitního opylení vegetace a zachování její druhové rozmanitosti", říká radní HMP Jana Plamínkvá.
Lesy hl. m. Prahy proto své včelnice obohacují o interaktivní prvky, jako jsou ukázkové prosklené úly, informační panely či hmyzí hotely, a na včelnicích pro pražské školy i veřejnost organizují ekovýchovné programy. Proto bude také nová medárna přístupná veřejnosti. Po domluvě bude možné přijít se na práci v medárně podívat a zblízka poznat celý proces zpracování včelích produktů.
Včelařský projekt Lesů hl. m. Prahy úzce souvisí s dlouhodobým úsilím hlavního města o obnovu tradičních starých sadů a alejí na svém území. Od roku 2010 přibylo po celé Praze v obnovovaných i v nově zakládaných sadech a alejích více než 1500 ovocných stromů. Hlavní město se tím snaží zachovat tradiční kulturní dědictví, jehož nositeli jsou tyto charakteristické prvky české krajiny, posílit druhovou rozmanitost pražské zeleně a vytvořit tak nové hodnotné ekosystémy pro drobné živočichy, jako jsou právě hmyzí opylovači, kteří si do kvetoucích sadů postupně nacházejí cestu.