Dobrovolníci Hnutí DUHA budou ode dneška pomáhat rodícímu se pralesu na Ščúrnici v Bílých Karpatech. Náplní jejich práce bude během akce s názvem Týden pro divočinu na Ščúrnici například čištění studánek a pramenišť, ochrana semenáčků proti okusování zvěře nebo oprava přístupových chodníků. Les v této lokalitě vykupují ochranáři už řadu let z peněz z veřejné sbírky. Zachraňují tak 110 let starý jedlo-bukový porost, který dosáhl mýtného věku a hrozilo by jeho vykácení.
Podle organizátorů byl o netradiční pobyt v karpatské divočině velký zájem. O prales v lokalitě u Valašských Klobouk na Zlínsku bude nakonec pečovat 15 lidí. "Registrovali jsme i řadu náhradníků. Důvodem je specifické zaměření Týdne - práce pro prales v kombinaci s meditativními prožitkovými prvky a výtvarným kurzem," uvedla koordinátorka projektu Gabriela Šťastná.
Dobrovolníci budou během nadcházejícího týdne také sledovat vývoj přírody. V karpatské divočině je čeká meditace, výtvarný kurz či fotografování pro výstavu o pralese. Účastníci se mohou těšit i na přírodovědnou exkurzi po vzácných loukách či setkání s místními osobnostmi. "Dobrovolníci tak pomohou místnímu Českému svazu ochránců přírody (ČSOP) Kosenka s návratem divoké přírody do jedlo-bukového pralesa i návštěvníkům, kteří chtějí soužití divočiny, okolní kulturní krajiny a lidí poznávat na vlastní nejen oči. Navážou na práci, kterou jejich předchůdci vykonali už loni," informoval ČTK Jan Piňos z Hnutí DUHA.
ČSOP Kosenka vykoupil tento unikátní kousek přírody před několika lety a zachránil tak místo před těžbou. Cílem je, aby se zhruba třicetihektarový prales stal územím svobodného, nerušeného vývoje přírody. Domovem může být nejen pro orchideje, ale i pro vzácné druhy ptáků, například strakapouda bělohřbetého nebo lejska malého. "Ščúrnica je místem především pro divokou přírodu. Pro ptáky a šelmy, pro ještěrky či mloky, kteří dali lokalitě jméno. Ščúr je na Valašsku nazývána právě takováto lezoucí drobotina," řekl již dříve ČTK koordinátor projektu Jan Moravec.