V lokalitě Diana v Českém lese, kde se nachází i pozemky rodu Kolowratů, se bude hospodařit v bezzásahovém režimu. A majitelé pozemků na oplátku získají finanční kompenzaci. Taková je podstata dohody mezi CHKO a potomky českých šlechticů.
Podle ředitele Správy CHKO Český les Tomáše Peckerta znamená dokument zásadní posun v péči o tuto krajinu.
„Domluvili jsme se na bezsásahovém režimu v oblasti. Zároveň jsme se zavázali rodu Kolowratů poskytnout náhrady hospodářských ztrát, které mu tento krok způsobí," uvedl Tomáš Peckert.
Kompenzace, na něž má majitel pozemků v přírodních rezervacích nárok, upravuje zákon. Dohoda, kterou CHKO s rodem Kolowratů uzavřela, jde ale ještě nad jeho rámec. Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
„Diana má svůj schválený plán péče. Nová smlouva obsahuje další ustanovení. Vlastník se v ní například zavázal, že bude na své náklady opravovat oplocenky. To podle zákona jeho povinností není. Pravidla jsou stanovena dlouhodobě, není nutné vyjednávat každý rok. Jedinečné květnaté bučiny v přírodní rezervaci Diana si takový přístup zaslouží," vysvětluje Tomáš Peckert a poukazuje na fakt, že dohoda bude platit osm let.
Spolupráci si pochvalují i majitelé pozemku. „Dlouhodobě se snažíme hospodařit způsobem šetrným k životnímu prostředí. Uzavření dohody vítáme zejména z důvodu jasně stanovených požadavků orgánu ochrany přírody na způsob hospodaření v zájmovém území," konstatuje Dominika Kolowrat-Krakowská.
Výhodou podle ní je například to, že je možné v delším časovém horizontu plánovat pěstební postupy a přitom počítat s kompenzací za ztížené hospodaření. „Dohodu považujeme za krok správným směrem ve spolupráci s chráněnou krajinnou oblastí Český les," dodává Dominika Kolowrat-Krakowská.
Přírodní rezervace Diana chrání na dvaceti hektarech jedinečné pralesovité květnaté bučiny. K druhové bohatosti zdejší přírody přispívá velké množství odumírajících a padlých stromů, které umožňují růst rozmanitých druhů hub. V dutinách hnízdí ptáci.
Rezervace byla zřízena v roce 1933 a je považována za jeden z nejstarších lesních porostů v Českém lese. „Je to také místo velmi atraktivní pro turisty. Především díky zámečku a přilehlému parku," doplňuje Tomáš Peckert.
Vlastníci pozemků a lidé, kteří je obhospodařují, mají podle něho na podobu krajiny zásadní vliv. Podobné dohody mohou být pozitivní motivací k šetrnému obhospodařování krajiny.
Agentura ochrany přírody a krajiny, pod níž Správa CHKO Český les patří, proto tyto smlouvy připravuje i s dalšími vlastníky pozemků.
Tyto dohody zatím nejsou v Česku příliš běžné. „Moc se této možnosti nevyužívá. Co vím, tak jedinou podobnou uzavřela v roce 2013 společnost Kinský dal Borgo pro některé pozemky v chráněné krajinné oblasti Český ráj," podotýká.
Například CHKO Šumava tuto formu spolupráce s vlastníky pozemků vůbec nepoužívá. Žádné dohody tu s vlastníky neuzavírají, problematiku řeší pouze formou zákonných finančních náhrad.