Ve čtvrtek 5. října se ve Znojmě uskutečnil praktický seminář „Sucho v kraji", jehož cílem bylo seznámit starosty ze Znojemska s aktuálními a praktickými informacemi, které souvisí s problematikou sucha.
Marie Mařáková z Lesní správy Znojmo v rámci prezentace „Sucho v lesích" vysvětlila tzv. Langův dešťový faktor který určuje kdy je v lese nedostatek vláhy. Lesní správa Znojmo patří mezi oblasti velmi často postihovány suchem a proto jsou suchem oslabené porosty napadány podkorním hmyzem a vznikají tak zde rozsáhlé, těžko zalesnitelné holiny. Dále zde byly prezentovány větrolamy jako nejúčinnější opatření proti větrné erozi s vysvětlením principu fungování větrolamů a rozdělením do několika typů s rozdílnou účinností. Aktuálně v Lesní správě Znojmo probíhá obnova větrolamů, na kterém se také podílí Státní fond životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí.
Silvie Hawerlandová ze Státního pozemkového úřadu měla prezentaci z pohledu pozemkových úprav. Vysvětlila celý proces a model spolupráci s obcemi, jak mají obce v jednotlivých případech postupovat. Dále prezentovala formy financování pozemkových úprav. Prioritou jsou komplexní pozemkové úpravy a dlouhodobá řešení – trvalá. Dále prezentovala konkrétní řešení, která se již zrealizovala. Apelovala na zpětnou vazbu o zkušenostech při jednání s vlastníky pozemků, při řešení pozemkových úprav daných lokalit.
Milan Rybka ze Státního pozemkového úřadu v rámci prezentace vysvětlil co to jsou stavby k vodohospodářským melioracím pozemků - stavby k odvodnění, závlaze a protieroznímu opatření. Informoval o rozsahu spravovaného majetku, který činí cca 9 000 km liniových staveb, 22 vodních nádrží a 130 čerpacích stanic. Dále vysvětlil formy financování jednotlivých projektů. Informoval o vzniku spolku uživatelů̊, provozovatelů a vlastníků závlah za podpory MZe, který vznikl jako reakce na urgentní potřebu rozvíjet a modernizovat závlahové́ systémy.
Mojmír Pehal z krajského úřadu Jihomoravského kraje prezentoval o sledování extrémů počasí (sucho x povodně), definici sucha a jeho typy (meteorologické, zemědělské, hydrologické a socioekonomické). Dále prezentoval informace o koncepci na ochranu před následky sucho pro území České republiky – strategický materiál. Zaměřil se i na stávající legislativu (vodní zákon, zákon o vodovodech a kanalizacích, systému nouzového zásobování vodou) a na návrh nové hlavy zákona o vodách zaměřené na zvládaní́ sucha.
Jana Tejkalová a Petra Kolářová z Ministerstva životního prostředí v rámci prezentace představily jednotlivé dotační tituly z pohledu MŽP a problematiky vodního hospodářství.
"Dle zpětných ohlasů od starostů, kteří se akce zúčastnili mohu říci, že se jim akce, která byla zaměřena na praktické informace k problematice sucha líbila. Pod hlavičkou Jihomoravského kraje budeme v takovýchto praktických seminářích pokračovat i nadále", ohodnotil akci Miroslav Kubásek, radní Jihomoravského kraje.