Filip HORKÝ, moderátor
Další překážka v náročném boji s kůrovcem. Majitelé lesů totiž mají povinnost vytěžit a odvézt napadené dřevo. Pokud to nesplní, mohou dostat pokutu. Jenže v Česku je několik stovek tisíc vlastníků lesů, kteří ani nevědí, že nějaký les mají.
Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Boj s kůrovcem lesníkům komplikují někteří malí majitelé lesů. S napadeným porostem si buď nevědí rady, anebo ani nevědí, že nějaký les mají. Škůdce se z něj pak snadno šíří na další porosty. Pokuty padají výjimečně.
Milan ZERZÁN, ředitel městských lesů HK
/nesrozumitelné/ v České republice je zhruba 300 000 vlastníků těch soukromých lesů. Bohužel jsou to lidi, kteří měli přetrhané vztahy s tím majetkem, žijou někde, řekněme, ve městech nejenom v Praze. A ten les jim nic neříká, natož aby věděli, jak v něm hospodařit.
Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Obce s rozšířenou působností mají povinnost kontrolovat, jestli majitelé lesů těží a odváží napadené dřevo včas. Nejvíc soukromých vlastníků, zhruba 30 000, je na Vysočině.
reportérka/citace Aneta Hrdličková, tisk. odbor jihlavské radnice
Na 8000 ha je 8000 drobných vlastníků. To znamená, že průměrný vlastník má 1 ha lesa. Kontrolní činnost probíhá 1 den v týdnu, kdy navštívíme 5 až 25 lesních porostů.
Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Pokutování se však jihlavští úředníci v poslední době vzdali. Stejně tak výzev ke zpracování napadeného dřeva.
reportérka/citace Aneta Hrdličková, tisk. odbor jihlavské radnice
Tato praxe fungovala do poloviny roku 2018, kdy měli vlastníci lesů možnost se na zpracovatele a nevázl odbyt dříví. Dnes je situace taková, že pokud vlastník sežene zpracovatele, nemá jistotu, za kolik a zda vůbec vytěženou hmotu prodá.
Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Připomenout vlastníkům jejich povinnost se pokusil i správce státních lesů.
Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR
Letos v březnu jsme oslovili dopisem asi 160 000 vlastníků lesů. Taková preventivní výzva. A myslíme si, že to mělo dobrý efekt, že jako se to pozitivně odrazilo v té reakci, protože lidé se začali ozývat. Byly to tisíce lidí, kteří se v těch následujících týdnech ozvali. Ptali se nás na radu, ptali se nás na to, kde najdou svého odborného lesního hospodáře. Někteří se třeba i divili tomu, že vůbec les mají.
Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Majitelé, kteří se o les dobře nestarají může pokutovat i Česká inspekce životního prostředí. Od počátku roku například v Moravskoslezském kraji uložila 16 pokut. Na Vysočině doposud padly 3 pravomocné pokuty. Z Vysočiny a Hradce Králové pro Seznam.cz Michaela Rambousková.
Filip HORKÝ, moderátor
Špatný vtip. Tak reagují dánští politici na možný plán amerického prezidenta Trumpa koupit od Dánska Grónsko. Podle Wall Street Journal se s ním svěřil svým poradcům. Na mrazivém kusu země žije nyní 56 000 lidí, ale hlavně jsou tam rozsáhlé nerostné zdroje. No a pojďte se podívat, protože to není poprvé, kdy Spojené státy by rády nakupovaly poměrně velké území, respektive velká území. Ten vůbec první nákup proběhl už v roce 1867, kdy tehdy nakoupili Aljašku od Rusů, mimochodem za v přepočtu, respektive za pouhých tehdejších 7,2 milionu dolarů, což mimochodem Rusové tehdy nevěděli, že tam je bohaté naleziště, ať už zlata, mědi nebo ropy a tak je tenhle obchod označován jako jeden z nejhloupějších obchodů historie. Ještě 1 poměrně výrazná koupě Spojených států, a totiž tohle je bývalý stát, bývalá kolonie Francie, Louisiana, která jak vidíte, tak dnes tvoří zhruba přes 20 % rozlohy Spojených států. Tohle velké území Spojené státy nakoupily za ekvivalent dnešních 230 000 000 USD. A ještě jednu věc vám musím říct, a to je tenhle Panamský průplav. Vlastně jeden z nejdůležitějších dopravních uzlů zejména, pokud se bavíme o lodní dopravě na světě, no tak v roce 1904 Spojené státy koupily pás po obou březích toho průplavu. Musely sice zaplatit 2/3 nákladů, musely platit roční nájem Panamě, ale měly kontrolu nad jedním z nejdůležitějších právě lodních dopravních uzlů na světě.
Povinnosti vlastníků lesů (Seznam.cz TV)
Monitoring médií
- pátek 20. únor 2026
- Staronový šéf Lesů ČR Josef Vojáček musí změnit kurz: Prioritou musí být zdravé lesy, nikoliv maximalizace zisku těžařských firem (TZ Hnutí DUHA)
- Pavel jmenuje v pondělí Červeného ministrem, řešili mj. jeho možný střet zájmů (ČTK)
- Krkonošský park čekají škrty, ohrožena jsou místa spjatá s cestovním ruchem (ČTK)
- Ředitel NP Šumava Pavel Hubený: Největší zastání má Šumava v lidech (denikreferendum.cz)
- Městský soud se musí již potřetí zabývat zásadami péče o NP Šumava, rozhodl NSS (ČTK)
- Dušan Utinek: A neuvěřitelné se stalo skutkem... (ekolist.cz)
- Přípletka černá (Herpotrichia nigra R. Hartig syn. Herpotrichia juniperi) (e-los.cz)
- I letos v létě mohou studenti lesnictví, krajinářství a vodohospodářství do Lesů na brigádu (lesycr.cz)
- Válka s divočáky pokračuje. Město motivuje myslivce zástřelným 3000 Kč za zvíře (plzenskadrbna.cz)
- čtvrtek 19. únor 2026
- Bývalý šéf Lesů ČR: Výsledky mé práce je třeba hodnotit s odstupem. Musel jsem být řádný hospodář (irozhlas.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 3 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 3 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 3 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 4 dnyHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 5 dnyNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů? -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemJo, Slovinsko... :-) ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemChmmm, výsledky bídné... https://jzdrev.cz/aktualita/vyhodnoceni-drazebni-sezony-2026 ...













