Praha 15. července (ČTK) - Poslanecký návrh na osvobození od daně z nemovitosti i remízků, hájů, větrolamů nebo mezí, které se nacházejí na ostatních plochách v nezastavěném území, vláda odmítla. Kabinet považuje novelu za nadbytečnou vzhledem k tomu, že obdobnou úpravu předložil v daňovém balíčku, řekla na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) návrh popsal jako vlamování se do otevřených dveří.
"Je pravda, že tady byla řadu let nesmyslná úprava, kdy byli znevýhodněny proti produkčním plochám krajinotvorné prvky, jako jsou remízky, meze, stromořadí," řekl Brabec. Zemědělci tak nebyli motivováni k jejich udržování či zakládání.
Vláda ale nesouhlasí s tím, že poslanecký návrh počítá také s daňovým zvýhodněním produkčních ploch, například rybníků s intenzivním a průmyslovým chovem ryb nebo hospodářských lesů. "Tam se ekonomická stránka upřednostňuje té ekologické, podle našeho názoru to jde proti smyslu předkladatele," poznamenal ministr už před jednáním kabinetu.
Návrh pěti desítek poslanců z klubů KDU-ČSL, ODS, Pirátů, STAN a SPD by navíc podle vládních legislativců nesnížil administrativní zátěž poplatníků. Nadále by museli prokazovat, že krajinný prvek na pozemku je remízek, háj, větrolam nebo mez.
V případě širšího osvobození od daně u remízků a podobných prvků argumentují předkladatelé hlavně jejich přínosy pro zadržování vody v krajině nebo bránění erozi půdy. Poukazují však na to, že se z nich musí platit daň, zatímco u stejných věcí na orné půdě nebo na travním porostu nikoli.
Vládní daňový balíček podpořila Sněmovna v úvodním kole na minulé schůzi. Předloha má zjednodušit a upřesnit podmínky, za nichž budou osvobozeny od daně významné krajinné prvky, například větrolamy nebo remízky. Navrhuje osvobodit příkopy, mokřady, močály, bažiny, skalní útvary, rokle a strže, pokud jsou na pozemcích ostatních ploch mimo zastavěné území obce, a to bez ohledu na to, zda jsou zaneseny v evidenci registru půdy.
Komentáře
Meze, mokřiny, okraje polí, luk a lesů.
Pokud to ještě nevíte, jsou to přechodová stádia mezi pozemky, dnes často to nejcennější co máme a co je třeba chránit a hýčkat. Zde je největší a celoroční kryt pro zvěř, živočichy, motýly a další.
Je mi hanba, že vymýšlíme aplikace na cokoli, ale dnešní moderní finanční úřad neumí z ortofotomap jednoduše každé dva roky kontrolovat tyto plochy a jednoduše je osvobodit an blok od daně z nemovitosti...co je proboha na tom?
Vlastník z těchto ploch nic nemá, ale pokud se něco stane v lese, či na poli, živočichům a organizmům zůstává základna, odkud se opět dále šíří.
Tak co je na tom .... ???