Královéhradečtí kriminalisté uzavřeli letitou kauzu IT zakázek Lesů ČR, při které bylo ze státní firmy vyvedeno 288 milionů korun. Navrhli obžalovat čtyři podnikatele a bývalého zaměstnance firmy. Peníze mířily přes zahraniční účty k lobbistovi Jiřímu Hartovi, třetinu se podařilo získat zpět.
Kauza zakázek na IT technologie pro státní lesy sahá do roku 2008, kdy firma vypsala dvě veřejné zakázky, v nichž zvítězily společnosti Dynn a Time Import. Lesy za ně měly měly původně zaplatit 606 milionů korun, ale cena se později vyšplhala přes 1,1 miliardy.
„Vyšetřovatelé zjistili, že obě zakázky byly zmanipulované předem vybranými vítěznými společnostmi, v jejichž pozadí stál 47letý muž z Prahy, který měl z firem odklonit téměř 288 milionů korun," uvedla královéhradecké policejní mluvčí Hana Klečalová.
Zmíněným podnikatelem je Jiří Hart, který figuroval v orgánech obou společností a k němuž se měla přes zahraniční účty dostat většina vyvedených peněz. Zajímá vás dění v krajích?
Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.
O zakázku se v roce 2012 na podnět Finančně analytického útvaru ministerstva financí začali zajímat kriminalisté z protikorupční policie. Ti v lednu 2013 provedli razii v Lesích ČR i v domě podnikatele Jiřího Harta, který býval označován za lobbistu blízkého ČSSD ( o zásahu čtěte zde ). Kvůli zakázce byl v prosinci 2013 obviněn i bývalý šéf IT odboru Lesů ČR Jan Přibyl, který byl déle než měsíc ve vazbě. Před několika měsíci byla kauza převedena pod speciální tým Alfa na Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
„Důvodem převodu bylo, že na náš útvar přešel hlavní vyšetřovatel komplikované kauzy. Ta už byla v samém závěru a bylo proto jednodušší, aby si ji vzal s sebou," vysvětlila stěhování spisu policejní mluvčí.
Kriminalisté kauzu v minulých dnech uzavřeli a navrhli Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze obžalovat pětici mužů ve věku 43 až 48 let. Kromě Harta by mělo jít o bývalého šéfa odboru informačních technologií Lesů ČR Jana Přibyla a trojici podnikatelů Jiřího Pantoflíčka, Michala Kříže a Martina Štufiho. Všichni byli již dříve v kauze obviněni.
„V různém složení se měli podílet na trestném činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dále na zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody až na osm let a zároveň peněžitý trest a zákaz činnosti," popsala Klečalová.
„Návrh na obžalobu pěti osob k nám dorazil koncem září. Teď ho státní zástupce studuje a další úkony by mohly padnout do konce roku," potvrdil státní zástupce Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.
Podle kriminalistů putovaly vyvedené peníze na švýcarské účty dvou britských společností. Ty je pak přeposílaly na další konta ve Švýcarsku, která patřila firmám ze Samoy a Britských Panenských ostrovů. Nakonec měly přistát na účtu Harta a malá část také u dalšího z obviněných. Policistům se nakonec podařilo 90 milionů korun z této sumy zajistit.