logo Silvarium tisk

Michal KUBAL, moderátor ČT
Pokuty 50 000 pro Lesy České republiky a 100 000 pro Jihozápadní dřevařskou vyměřila Česká inspekce životního prostředí za poškození půdy při svážení vytěženého dřeva. Stalo se to na pravém břehu Lipna v Chráněné krajinné oblasti Šumava. Státní lesy se odvolají. Dodavatelská firma to ještě zvažuje.

Martin ŠTĚPÁNEK, redaktor ČT
Záběry z konce letošního února. Vyvážecí stroj se dřevem projíždí hlubokým bahnem. Na lesní stezce zůstaly po týdenní oblevě více než půlmetrové koleje.

pracovník CHKO
Je to zmrzlé teď, ale tady to jde ještě hloub.

Jiří VÍTOVSKÝ, vedoucí oddělení ochrany lesa, Česká inspekce životního prostředí ČR
V té době měly jak Lesy Český republiky tu činnost zastavit, tak ta samotná firma také měla práce přerušit do doby, kdy budou vhodnější podmínky.

Martin ŠTĚPÁNEK, redaktor ČT
Pohled na stejné začátkem června. Lesní cesta na pravém břehu Lipna se změnila. Tohle je místo, kde ještě před třemi měsíci byly hluboké koleje. Dřevařská firma je po dvou týdnech zahrnula klestím a zeminou. A takhle to tady vypadá teď.

Jiří VÍTOVSKÝ, vedoucí oddělení ochrany lesa, Česká inspekce životního prostředí ČR
Obě společnosti se snažily daný stav na dané lokalitě řešit.

Martin ŠTĚPÁNEK, redaktor ČT
Touto cestou vyvážel těžký stroj z lesa dřevo. Podle ředitele firmy je to v pořádku, tvrdí, že je to při plánované těžbě a svážení dřeva běžné. Rozhovor na kameru odmítl. Inspektoři byli v tomto lese dvakrát, těžba byla bez problémů, ale doprava a poškození půdy se jim nelíbilo.

Jiří VÍTOVSKÝ, vedoucí oddělení ochrany lesa, Česká inspekce životního prostředí ČR
Horní hranice našich pokut je v řádech 5 milionů. Tady se budeme pohybovat v tý spodní části, to znamená do nějakých 100 000.

Přemyšl ŠRÁMEK, vedoucí marketingu a komunikace, Lesy České republiky
Trasa linky poškozená přibližováním vytěženého dříví byla upravena do původního stavu. S uloženou pokutou 50 000 Kč nesouhlasíme a podáváme proti ní odvolání.

Martin ŠTĚPÁNEK, redaktor ČT
Vedení dodavatelské dřevařské firmy odvolání ještě zvažuje, rozhodne se do konce příštího týdne. Martin Štěpánek, Česká televize, Lipensko.

Reportáž najdete zde

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě