logo Silvarium tisk

CHEBSKO Síť trigonometrických bodů, které pamatují ještě vládu císařovny Marie Terezie, se dá najít i v regionu. Už v dobách monarchie se podle nich měřila výška kopců či velikost polí luk a lesů. Tyto body vytvořily i základ pro pozdější podrobné mapování.
„Ještě před tím, než celoplošná trigonometrická síť jako základ pro vojenské topografické mapování vznikla, bylo nutné nejprve ověřit, jak přesná tahle metoda je. Proto se na vybraných lokalitách uskutečnilo několik zkušebních měření. Tyto první body vytvořily základ pro pozdější podrobnější mapování. Několik takových míst, kde se přesnost ověřovala, je i v Karlovarském kraji," vypráví amatérský historik a spisovatel Luděk Jaša.

Na kameny se zapomnělo

Podle jeho slov je nejzajímavějším bodem kamenná stéla na vrcholu bájné hory Krudum, které se odpradávna říkalo Francouzský kámen. Tradovalo se totiž, že je dílem francouzských vojáků, kteří tudy táhli za napoleonských válek.
Na čtyřech stranách stély je vytesán nápis Oper Astro Trigo Reg Imp Fr I 1810, což přeloženo do češtiny značí Astronomicko – trigonometrické měření prováděné za vlády císaře Františka I. roku 1810.
„Stéla na vrcholu Krudumu je poměrně známá, ale kde leží další dva body? Dlouho se o nich spekulovalo, padala jména mnoha dalších vrcholů, kde by se mohly nalézat, kolovaly o nich různé fámy. Mezi jmenovanými místy několikrát zazněla místa Háj u Aše a Vysoký kámen u Lubů," podotkl Jaša.
Podle vyprávění pamětníků a některých starých zápisů kameny údajně dávno zmizely. Byly proto považovány za ztracené a nikoho v novodobé historii nenapadlo po nich pátrat.
„Mně se ale podařilo zjistit, že trigonometrické kameny, které jsou v těch místech umístěné, skutečně jsou originálními původními kamennými značkami. A společně s kamenem na hoře Krudum tvoří hledaný trigonometrický trojúhelník," tvrdí Jaša, který pro potvrzení své teorie neváhal, chopil se motyčky a kameny, z velké části ukryté v zemi, odkryl. Poté, co zčásti odkopal hlínu kolem kamenů, objevily se nich nápisy, které se shodují s těmi na krudumském mezníku.
„Uvedené údaje osvětlují historii těchto kamenů a dokládají, jak významné ve své době byly. Zároveň odpadají spekulace, co jsou kamenné stély zač, ani se už nemusíme dohadovat, co vysekaná písmena znamenají a proč zde byla zapsána. Zcela jistě žádný z kamenů nebyl dílem Napoleonových vojáků. Vztyčili je zde zeměměřiči monarchie," uvádí Jaša.
Případné zájemce o kamenné artefakty upozorňuje, že všechny nalezené stély mají svůj význam jedině na místech, kde byly vztyčeny.
„Jakékoli přemístění jejich hodnotu degraduje. Jejich význam a cena spočívá v tom, že stojí přesně na tom místě, kam patří. Všude jinde mají jen mizivou hodnotu opracovaného kamene," vysvětluje Jaša.

Velká síť

První zkušební měření se uskutečnilo v rakousko-uherské monarchii v letech 1806 až 1810. Při něm tehdejší geodeti vytvořili základní síť bodů. Z ní se později vycházelo při mapování nejen RakouskaUherska, ale i okolních států. Říkalo se jí tehdy Velká síť.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě