Písečtí lesníci bojují už druhým rokem s kůrovcem. Zatím marně. Kůrovec po vykácení napadených stromů většinou z lesa zmizí, ale na Písecku se to nestalo. Lýkožrout tam dokonce začal napadat i zdravé stromy.
„Hajný označuje stromy napadené kůrovcem oranžovou barvou. Podle toho poznám, které mám porazit," ukazuje dělník František Zemek. Na závěr postříká pařez přípravkem, který má zabránit dalšímu šíření kůrovce.
Podle jednatele společnosti Lesy města Písku Václava Zámečníka je letošní nucená těžba kvůli kůrovci ještě větší než v loňském roce. Takovou situaci nepamatuje, protože kůrovec si vybírá i naprosto zdravé stromy. „Nejde o žádné vytlačené nebo poškozené stromy. Není to klasické chování lýkožrouta smrkového. Byli jsme zvyklí, že je nalétlá stěna porostu, kterou porazíme, vezmeme k tomu ještě další dvě nebo tři řady a je to vyřešené. Teď běháme po celém lese a hledáme jednotlivé skupinky stromů, kde se objevuje lýkožrout. Není to vůbec jednoduché," popisuje. Písečtí lesníci prodají napadené dřevo mnohem levněji než dřevo kvalitní. Přijdou tak o šest až sedm milionů korun.
Komentáře
,,Zelení" ideologové prohlašovali, že ...,,...se nic nestane..."
Nynější vláda a většina poslanců by za to měla nést odpovědnost...třeba tím, že rezignují a nechají vládnout inteligentní a vzdělané lidi...