logo Silvarium tisk

Až do prázdnin se lidé nedostanou na některá místa národního parku.

ČESKÉ ŠVÝCARSKO / Pozor, nerušit! Ptáci v Českém Švýcarsku právě zahnízdili, správa národního parku proto turistům uzavřela 24 oblastí s výskytem kriticky ohrožených a vzácných opeřenců. A to až do letních prázdnin. Opatření se týká například Gabrieliny věže v Mezné u Hřenska, Zadních Jetřichovic nebo Mariiny vyhlídky. „Každoroční uzavření oblastí je ku prospěchu přírodě a přináší zřetelné výsledky," říká mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov (na snímku).

* Jaké výsledky to jsou?

Loni zaznamenal národní park přírůstky v podobě dvanácti mláďat sokola stěhovavého a nejméně sedmi mláďat čápů černých. Na území národního parku jsme zaznamenali také tři obsazená teritoria výra velkého.

* Počty ptáků můžete určit díky kroužkování?

Je to tak. Ptáky, kteří se vylíhli v Česku, mohou díky kroužkům pozorovat ornitologové dokonce i v zahraničí. Jeden z čápů černých, kterého naši ornitologové okroužkovali v roce 2006 u Doubice, se uhnízdil v Horním Švábsku v Německu. Loni jeho působení představili reportéři švábské televize, vědí, že za osm let vyvedl už 27 potomků.

* Některé zapovězené lokality parku zasahují také do značených turistických cest. Znamená to tedy, že nejsou přístupná turisticky atraktivní místa?

Zákaz se týká jen neznačených cest, lesních pěšin a okolní přírody. Jsou to místa, kam stejně turisté nechodí, nejsou pro ně atraktivní.

* Jak lidé zjistí, že nemají do dané oblasti vstupovat?

Mohou to vyčíst z mapy na našich webových stránkách a přímo v terénu je na to upozorní označení a někde i pásky se zákazem vstupu. Cedule instalují strážci až poté, kdy zjistí, zda se tam ptáci skutečně usadili.

* Respektují turisté tyto dočasné zákazy?

Musím říci, že turisté jsou zpravidla ukáznění, ale samozřejmě se najdou lidé, kteří zákaz nerespektují a do zapovězené lokality vstoupí i úmyslně. Pokud je přistihneme, musí počítat s blokovou pokutou a pokud by byl jejich prohřešek opravdu velký, pokuta se pak ve správním řízení může pohybovat i v desetitisících korunách.

* Udělili jste už tak velkou pokutu za porušení zákazu?

Pokutu spíš jen výjimečně, respektive v jednotlivých případech, ale loni jsme nachytali patnáctičlennou skupinu německých turistů, kteří vstoupili do I. zóny národního parku, do oblasti, kde ptáci hnízdí. Každému z nich jsme dali pokutu ve výši dva a půl tisíce korun. Bylo evidentní, že zákaz porušili skutečně úmyslně. Takto masivní potrestání jsme praktikovali poprvé v historii parku.

* Dokdy se turisté nepodívají do oblastí, v nichž hnízdí ohrožené a vzácné druhy ptáků?

Zákazy vstupu platí do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě