logo Silvarium tisk

Praha – Na českém trhu každoročně přibývá palivového dřeva. Vyplývá to z údajů ministerstva průmyslu (MPO), které má redakce k dispozici. Loni bylo na trh v ČR oficiálně dodáno 4,2 milionu prostorových metrů palivového dřeva vytěženého v Česku. Meziročně to je o devět procent více. Prostorový metr má objem metr krychlový, kromě samotného dřeva je do něj započten vzduch mezi poleny. Zájem o palivové dřevo mezi lidmi se ale podle obchodníků příliš nemění.

"

Mluvčí MPO František Kotrba řekl, že například v roce 2001 bylo na trh od tuzemských producentů dodáno 1,8 milionu prostorových metrů palivového dřeva. „Od poloviny devadesátých let roste podíl výroby palivového dříví na celkové lesní těžbě, a to z pěti procent v roce 1995 na současných 14 procent roce 2015. Takto vysoký podíl výroby paliva byl zaznamenán naposledy v šedesátých letech minulého století," uvedl Kotrba. Celková spotřeba dřeva v domácnostech je podle něj několikanásobně vyšší, velkou roli hraje mimo jiné dřevo, které lidé získají z vlastního lesa.

Zhruba dvě třetiny oficiálně vytěženého palivového dřeva v ČR tvoří dříví jehličnaté, zbytek je listnaté. „Z dříví tvrdého listnatého je nejvíce dodáván buk a dub, nicméně je možno koupit často i akát, jasan, javor, habr. V sortimentu měkkého listnatého dříví je nejvíce dodávána bříza, olše, lípa i topol. U jehličnatého dříví se jedná ponejvíce o smrk a borovici," uvedl Kotrba. Oblibu podle něj získávají dřevní pelety.

Rostoucí zájem

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor řekl, že stoupající obliba topení dřevem trvá již několik let. „Příčiny jsou nejen ekonomické, dřevo patří k nejlevnějším palivům. Svou roli hraje i lepší nabídka moderních kotlů na dřevo či pelet. A pochopitelně i podpůrné programy, jako jsou například široce využívané kotlíkové dotace pro moderní kotle," uvedl Gavor, který je také výkonným ředitelem Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

Obchodníci, které oslovila redakce, ale markantní změnu zájmu o palivové dřevo nepociťují. „Teď jsme v plné sezoně. V září, říjnu a listopadu je po dřevu tradičně největší poptávka. Zásoby jsou, zájem je stejný jako loni," uvedl vedoucí provozovny firmy Palivové dřevo Zlín Petr Fuchs. Firma podle něj ponechala loňské ceny. „Je to ale už na hraně," uvedl. Podobný zájem o palivové dřevo jako loni zaznamenává prodejce Pavel Kuchařík, který působí hlavně na Pardubicku. „Největší zájem je o tvrdé dřevo," řekl.

Šéfredaktor časopisu Lesnická práce Jan Příhoda řekl, že ceny palivového dřeva se výrazně liší podle míry jeho zpracování a regionu. „Obecně lze ale říci, že s rostoucí poptávkou roste i cena palivového dříví. Významným faktorem ceny palivového dříví je sezónnost. Je možné ušetřit nákupem palivového dříví mimo topnou sezónu, kdy obvykle ceny klesají nebo obchodníci nabízejí různé bonusy jako dopravu zdarma nebo tvrdé palivové dříví za cenu měkkého," dodal.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě