Název: Pálavu ničí hledači kovů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.07.2007
Autor: IVANA SOLAŘÍKOVÁ
Rubrika: Jižní Morava
Při honbě za vzácnými nálezy rozrývají lidé půdu a ničí chráněné rostliny
Mikulov, Klentnice - Stolová hora v Chráněné krajinné oblasti Pálava dnes vypadá jako řešeto. Stovky ran jí zasadili hledači pokladů.
S detektory kovu pročesávají rezervaci, přerývají hlínu a hledají v ní úlomky, které tu zůstaly po pravěkém osídlení. Při honbě za vzácnými předměty berou za své i chráněné rostliny. A obojí je v této lokalitě trestné.
Jenže na to hledači neslyší - Stolová hora a nedaleký kopec Děvín jsou pro ně jistota. "Právě tyto lokality byly v pravěku osídleny. Je to známý fakt napsaný v každém turistickém průvodci. Nejde to nijak utajit," vysvětluje ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.
Pravděpodobnost, že zde člověk s detektorem kovů nějakou drobnost objeví, je téměř stoprocentní. Na vrcholcích Pálavy se dají objevit unikátní nálezy z bronzu i železa. Nechybí spony, jehlice nebo různé úlomky šípů a jiných pravěkých zbraní.
Nejvíc samozřejmě trpí lehce přístupná a často navštěvovaná místa.
Díry po "průzkumu" hledačů lze najít ale i hluboko v lesích mimo turistické stezky. Tam je ochránci přírody v hustém porostu těžko najdou.
"Přicházíme nejen o samotné předměty pravěkého stáří, kterých už mohly zmizet stovky, ale i o informace. I to, kde a jak byl předmět uložen, je důležité," tvrdí Kubín.
Škody jsou podle něj obrovské na kulturním i přírodním dědictví. Přerýváním půdy v rezervaci zloději ničí vzácné rostliny, kterých je na Pálavě bezpočet druhů.
Díry, které hledači kovů v porostu vyrývají, vypadají trochu jako od krtka. S jediným rozdílem. Jsou hranaté. To jak hledači pokladů s přesností na centimetry zaryjí do země rýč.
"Vyzvednou drn, podívají se pod něj a při troše štěstí jej vrátí zpět. Nebo jej pohodí někde v okolí. Drn pak proschne a veškerá vegetace je zničená. Přitom zrovna v tom drnu může být zákonem chráněný druh," vysvětluje Jiří Matuška, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava.
"Podáváme trestní oznámení" Ředitel muzea Petr Kubín hodlá v nejbližších dnech podat trestní oznámení na neznámého pachatele. "Nechci, aby policie někoho honila po Pálavě. Nejsem příznivcem represivních nástrojů. Ale každý, kdo sem s detektorem přijde, by si měl uvědomit, že se dopouští trestného činu," vysvětluje ředitel muzea, které má jako jediné od ochránců přírody povolenu výjimku k průzkumu hradiska.
Čtěte TÉMA na str. B3
"Přicházíme nejen o předměty pravěkého stáří, kterých mohly zmizet už stovky, ale i o informace. Kde a jak byl předmět uložen, je důležité."
Petr Kubín, mikulovské muzeum
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava
Monitoring médií
- pondělí 16. březen 2026
- Hasiči likvidovali u obce Návsí rozsáhlý požár lesa, plameny zasáhly 30 hektarů (ČTK)
- Hasiči u Rajnochovic likvidovali lesní požár, zásah komplikoval silný vítr (ČTK)
- Rozsáhlé kácení v Panském lese u Proboštova některé lidi zaskočilo. Podle lesníků jde o ozdravnou těžbu (ČRo - sever.cz)
- „Je to katastrofa, jmelí už napadá skoro vše“ (Mladá fronta DNES)
- Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet (pribram.cz)
- Tomáš Vrška nominován na Cenu Josefa Vavrouška za rok 2025 (nadacepartnerstvi.cz)
- Upozornění pro pěší na krátkodobou uzavírku stezky u Černého jezera na Šumavě (lesycr.cz)
- Mýtus o tom, že těžba dřeva zajistí plnění mimoprodukčních funkcí lesa (medium.seznam.cz)
- pátek 13. březen 2026
- Umělá inteligence pomáhá Městským lesům. Na dotazy návštěvníků odpovídají chatboti (salonkyhk.cz)
- Antscan: Revoluční metoda přináší databázi vysoce detailních 3D modelů hmyzu (czu.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, VčeraTohle je jen asi padesátý přepis závěru hodnocení ruského ministerstva ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA jarní Jánošící ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 2 dnyZelení parazité se nám pěkně pochválili navzájem. -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 2 dnyUž i Silvarium jede pecka články(na Rusko je třeba plivnout). UA služba ... -
Únorová Lesnická práce: o nejúspěšnějším lesníku-sportovci a nová rubrika Očima dvou generací
, Před 3 dnyDocela zajímavý, jak to maj vychytaný s dubem obecňáci v Babiné na ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 4 dnyUž to vypuklo. BÖhnisch, bývalý poslanec ČSSD, se dostal v roce 2018 ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyA ještě jeden Feldvidék - ale už s ne tak supr cenama. -
Rostliny v česko-rakouském příhraničí rychle mizí. Nový přeshraniční projekt to chce změnit (jcu.cz)
, Před 5 dny"ponechání tradičně obhospodařovaných lokalit ladem" Jo, kde jsou ty ...













