logo Silvarium tisk
Název: Orkán způsobil v jižních Brdech největší kalamitu za dvacet let
Zdroj: Příbramský deník
Datum: 29.01.2007
Autor: (kh)
Rubrika: moje příbramsko

Příbramsko - Největší škody v lesích v celém Středočeském kraji způsobil orkán Kyrill 18. ledna Lesnímu závodu v Dobříši. Podnik spravuje rozsáhlé území v severních a jižních Brdech. Z toho důvodu byl vyhlášen stav nouze se zákazem vstupu do lesů na území celého okresu Příbram. "Škody jsou odhadnuty na 150 tisíc metrů krychlových dřeva. Z toho je v oblasti Rožmitálska přibližně 100 tisíc krychlových metrů," přiblížil situaci v Brdech ředitel závodu Zdeněk Mařík. Nejvíce je postiženo polomy polesí Roželov a méně už Hutě pod Třemšínem. Pamětníci tvrdí, že svým rozsahem se jedná o dvacetiletou kalamitu. Lesníkům se podařilo z cest většinu polomů odstranit. Riziko úrazu je ale v lese značné. Proto je na celém Příbramsku zakázán vstup do lesních porostů. To se týká i území Vojenského újezdu Brdy, kde hospodaří hořovická divize státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. "Předběžné odhady škod jsou 60 tisíc krychlových metrů kalamitního dřeva," uvedl ředitel divize Martin Chytrý. Podnik obhospodařuje na Příbramsku 25 tisíc hektarů lesů. "Škody nejsou plošné, spíše se jednalo o jednotlivé stromy nebo skupiny. Výjimečně jsou poškozené plochy do velikosti hektaru. Orkán v našich lesích spíše provedl zdravotní průřez. Neodolaly mu totiž stromy postižené hnilobou a také na podmáčených stanovištích," dodal Chytrý. Vojenské lesy začaly s likvidací kalamity hned po orkánu 19. ledna. Živel způsobil v lesích i nemalé škody obcím. Ve Hvožďanech odhadují škody na zhruba 2,5 tisíce kubíků dřeva. "To představuje roční těžbu," přiblížil starosta Hvožďan Stanislav Kramosil. Přibližně rozsahu celoroční těžby odpovídají i škody po orkánu v obecních lesích ve Věšíně. "To je přibližně 1500 metrů krychlových," potvrdil starosta Pavel Hutr. Zákaz vstupu do lesů kvůli nebezpečí pádu stromů platí až do 5. února.

Foto - Orkán zničil především proschlé a hnilobou poškozené stromy. Foto - (kh)

(kh)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě