logo Silvarium tisk
Název: Orkán má další oběť. Dřevorubce
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 27.01.2007
Autor: KATEŘINA FROUZOVÁ
Rubrika: Kraj Liberecký

Strom včera na Semilsku zabil lesního dělníka, který likvidoval následky vichru. V kraji je to už druhá oběť orkánu Kyrill

Vysoké nad Jizerou - Druhou oběť v Libereckém kraji má na svědomí orkán Kyrill, který řádil minulý týden. Včera odpoledne zemřel lesní dělník, který nedaleko Sklenařic u Vysokého nad Jizerou likvidoval polomy způsobené vichřicí. Spadl na něj strom. První obětí byl hasič z Českolipska, jenž minulý týden zahynul pod padlým kmenem, když odstraňoval následky orkánu.

Strom spadl dělníkovi na hlavu

Dřevorubec kácel včera v půl druhé odpoledne vichřicí poničené stromy ještě s dalšími dvěma muži v místě zvaném Blansko nedaleko Sklenařic u Vysokého v Krkonoších. "Při práci na něj strom spadl a zabil jej," uvedl operační důstojník policie v Semilech. Oba kolegové pracovníka vyvázli bez zranění.
 Lékaři dělníkovi již nedokázali pomoci. "Muž středního věku měl vážně poraněnou hlavu a další zranění, která nebyla slučitelná se životem. Zemřel na místě," informovala lékařka Olga Sedláčková z turnovské záchranky. "Dřevorubec v lese likvidoval následky orkánu z minulého týdne," potvrdila mluvčí záchranky Kristýna Fejfarová.
 Tým záchranářů měl problémy v těžkém nepřístupném terénu. "Mohli jsme se k nehodě dostat po lesní cestě jen rychlým zásahovým autem. Těžká liazka by tu zapadla," líčil operační důstojník semilských hasičů Otakar Rezler. Hasiči byli první, kdo u Sklenařic zasahoval, protože museli muže vyprostit zpod stromu. "Kromě toho jsme ještě pomáhali sanitě. Ta uvízla na těžce sjízdné trase," uvedl Rezler.
 Policie včera neznala totožnost mrtvého dělníka. "Neměl u sebe doklady. Vyšetřujeme, o koho se jedná," řekl policista. "Prý se jednalo o muže ze Slovenska." Komu les patří, kriminalisté také zjišťovali.
 Podle místních lidí patří les patrně soukromníkovi. "Města les asi není. V této oblasti se hodně pozemků vracelo v restitucích. Zřejmě tu již někdo pracoval na likvidaci polomů. V našem okolí vichřice poničila hodně stromů," zmínil místostarosta Vysokého nad Jizerou Petr Srna. Půda nepatří ani Krkonošskému národnímu parku nebo Lesům ČR, jimž Kyrill v kraji polámal dohromady dvě stě tisíc kubíků stromů. Nyní je právě kvůli kalamitě vstup do lesů zakázaný lidem, kteří na polomech nepracují. Vláda tak rozhodla kvůli bezpečnosti.
 Kvůli orkánu zemřel minulý týden sedmatřicetiletý profesionální hasič Dušan Lipovský z České Lípy. Při odklízení popadaných stromů u obce Slunečná na Českolipsku ho zavalil jiný kmen, který vítr vyvrátil.

Foto popis: VZPOMÍNKA. Hasiči v České Lípě vzpomínají na kolegu Dušana Lipovského, kterého při vichřici zabil strom. Po včerejšku má vichr v kraji další oběť - lesního dělníka. Více o případu Dušana Lipovského čtěte dnes v sešitu Víkend
Foto Autor - Foto - MAFA - BOŘIVOJ ČERNÝ

O autorovi: KATEŘINA FROUZOVÁ, s přispěním redaktorů MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě