Kristina KLOUBKOVÁ, moderátorka
--------------------
Lesníci a policisté každý rok přistihnou stovky lidí, kteří kradou stromky a také jmelí. Podle lesního zákona se ani jmelí nesmí bez povolení trhat, a dokonce ani sbírat. Podobných případů stále přibývá, a to nejen okolo Vánoc, ale i v těchto dnech, když jsou dušičky. Více už Filip Pultar.
Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Je tu listopad, a tak se lesníci a také lesní stráž už pomalu chystají na pro ně velmi náročné předvánoční období. Lesy totiž zaplavují stále ve větším počtu nájezdníci, kteří jednak kradou vánoční stromky a jednak otrhávají jmelí z korun stromů. Jmelí je přitom poloparazit, který právě roste v poměrně vysokých výškách. Lesní zákon ovšem zakazuje nejen toto jmelí otrhávat z korun stromů, ale dokonce ho i sbírat. Za takový prohřešek hrozí až dvoutisícová pokuta, ve správním řízení je ta pokuta až pětitisícová.
Eva JOUKLOVÁ, Lesy ČR
--------------------
Hrozí tam i náhrada škody za nejen nelegální lezení po stromech, ale hlavně za poškozování stromů, za ořezávání větví.
Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Co se týká vánočních stromků, tak ty jsou zpravidla pěstovány mimo lesní porosty, ale lesníci se stále častěji setkávají s těmi, kteří do lesa jdou a zkrátka vánoční stromek si tam uříznou. Na to zákon ovšem pamatuje až patnáctitisícovou pokutou. Lesníci ale mají ještě jiné možnosti, jak se před krádežemi bránit. Například stromky postříkají barvou, anebo chemickou směsí, která za studena není cítit, ovšem když takový stromek přinesete domů, tak si buďte jistí, že toho zápachu z toho stromku se jen tak několik týdnů nezbavíte.