ROZHOVOR S ŘEDITELEM SPRÁVY NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA PAVLEM HUBENÝM O DOPADECH NOVÉHO ZÁKONA O OCHRANĚ PŘÍRODY A KRAJINY
Šumava – Žádné velké změny pro návštěvníky Šumavy, žádné zavírání turistických stezek, cyklotras ani běžeckých tras nebude podle ředitele Správy Ná- rodního parku Šumava Pavla Hubeného (na snímku) znamenat schválená novela zákona o ochraně přírody a krajiny. Nový zákon, proti němuž ještě svaz šumavských obcí připravuje ústavní stížnost, začne platit 1. června.
* Co správu parku s ohledem na nový zákon nyní čeká?
Spousta práce. Kvůli novele skončily práce na plánu péče a musíme začít od nuly. Začneme dělat novou zonaci a začneme diskutovat s regionem o tom, kde a jak bude možné udělat klidová území. Všechny tyto materiály začneme připravovat ve druhé polovině tohoto roku, budeme ještě čekat na metodické pokyny ministerstva životního prostředí. Půjde o klíčové dokumenty, například nová zonace bude platit minimálně patnáct let. Je to úkol poměrně náročný, ale doufám, že tím, že začneme na „čistém stole", se nám podaří najít soulad v regionu, najít řešení, které bude přiměřeně vyhovovat všem.
* Jaký režim bude v jednotlivých zónách?
Nově budou zóny čtyři. Dnešní první zóna bude zónou přírodní a bude striktně bezzásahová. Na ni navazuje zóna přírodě blízká, která má být vymezena tak, aby byla připravována na to, že se někdy v budoucnu stane zónou přírodní. Nemělo by tam tedy docházet k žádným masivním zásahům. Další je zóna soustředěné péče, tam se počítá s tím, že její část se může stát v budoucnu zónou přírodě blízkou, a tedy následně i zónou přírodní, ale určitá část této zóny zůstane trvale zásahovou. Může to být případ toho, že jsou někde chráněné druhy, které vyžadují nějaký způsob údržby území, třeba kosení. A pak je to zóna kulturní krajiny, kterou tvoří hlavně zastavěná a zastavitelná území obcí a funkčně navazující plochy.
* Jak to bude s přístupností mimo značené cesty?
Nová zonace nemá žádný vliv na přístupnost, vstup zablokuje pouze vyhlášení klidového území.
* O jak velké rozloze klidových území se uvažuje ve srovnání se současnou první zónou?
Dnes je nepřístupných třináct procent plochy. Když se podíváme, co vše první zóny uzavírají, kde ztěžují přístup, jako například u roklanské chaty nebo některých částí Vltavského luhu, je to asi devatenáct procent území. Ohledně rozlohy budoucích klidových území ovšem nechci říkat zatím žádné číslo, jsme na úplném začátku. Vyhlášení klidového území má nějaká svá pravidla. Musí tam existovat ekosystém citlivý na rušení návštěvností a musí tam být tak velká návštěvnost, aby ten ekosystém prokazatelně rušila. My to musíme zdokumentovat a zdokladovat. Pak se nám vykreslí nějaké hranice, my s tím půjdeme za obcemi a budeme o tom diskutovat. A, jak už jsem několikrát řekl, než to budeme mít projednané s obcemi, se starosty a s kraji, na veřejnost se žádným číslem nepůjdu.
* A co turistické stezky v klidových územích?
Když se vymezuje klidové území, souběžným procesem lze do daného území vyhradit vstup. Teď bude přechodné období minimálně dva roky, než bude vyhlášeno první klidové území. Do té doby budou za klidová území považovány dosavadní první zóny, které jsou podle zákona už dnes přístupné pouze po značených trasách. V novele je, že po dobu přechodného stavu budou značené cesty považovány za vyhrazené, to znamená, že se po nich bude normálně chodit. Zatím nepředpokládáme, že bychom současné značené cesty nějakým způsobem omezovali nebo zavírali. Možná, že se budeme zabývat myšlenkou, že bychom některé běžkařské trasy trochu odklonili, posunuli o sto dvě stě metrů kvůli tokaništím tetřívka, ale nebude to otázka letošního roku. Minimálně letos a příští rok bude fungovat vše jako dosud, a až bude vyhlášeno první klidové území, tím padnou všechna přechodná území a zbytek parku bude volně přístupný.
* Jak to bude vypadat s údržbou běžkařských tras?
Bere se to tak, že jde o trasy vyhrazené. Běžecká trasa je pro nás turistická trasa, která nějakým způsobem zpřístupňuje území, je vyznačená, je v návštěvním řádu. A až se bude vyhlašovat klidové území a taková trasa se tam objeví, tak ji tam s největší pravděpodobností necháme. A stejné je to u cyklotras.