logo Silvarium tisk

Ochrání mykorhizy sazenice smrku ztepilého před napadením václavkami? Houby václavky patří k nejvýznamnějším patogenům evropských lesů. Náchylnější k napadení václavkami jsou dřeviny stresované vysokými teplotami, půdním suchem a odumíráním mykorhiz. Nejohroženější jsou monokultury, především nepůvodní smrkové porosty na stanovištích se zhutnělou a kyselou půdou s nedostatkem živin.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+3 # schutzmeister@iex.cz 2023-09-07 12:03
" V závěru studie vědci poukázali na skutečnost, že sazenice smrku ztepilého byly tři a půl roku po inokulaci srovnatelně napadeny václavkou smrkovou jako neinokulované sazenice. "

Jo, na to musí mít člověk tři vysoký školy, aby věděl, že problém václavek je sucho.
Oni vůbec tak nějak ty houby rostou až od určitý dřevní vlhkosti. Proto nejni skoro václavka v horách a proto neroste dřevomorka pod střechou.
Na druhou stranu, teď po konci sucha tady u nás padají borovice a jasany s úplně uhnilejma kořenama.
Jenže ty kořeny nejdřív uschly a po dešti pak už mrtvý chytnou houbu.
To ví každej lesní trouba.
To je taky důvod, proč stromy víc závislý na větší stálý vlhkosti, jdou do kelu první. Smrk, borovice, jasan, klen.
A buk má v nížině jádro. A modřín barevné kola. V horách to nemá.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě