Ochránci přírody zkoumají výskyt netopýrů v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Používají při tom moderní způsoby mapování a speciální technické vybavení. Výsledkem by mohlo být objevení zajímavých druhů, sdělil dnes ČTK Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
Na území dnešní CHKO Brdy nebyl nikdy proveden letní systematický výzkum netopýrů. Záznamy z této oblasti v publikacích jsou často staršího data, spíše náhodného rázu nebo spadají do období zimování. V širší oblasti Brd bylo historicky zaznamenáno 14 druhů netopýrů. Část CHKO sloužila jako vojenský prostor a díky tomu je v Brdech nižší hustota osídlení i míra světelného znečištění. Proto by mohla být tato oblast zajímavá zejména pro vzácné lesní druhy netopýrů.
Pro průzkum byly vybrány tři linie o délce zhruba 15 kilometrů, které jsou situovány na jih a na sever od Míšova do okolí Padrťských rybníků a nádrže Pilská. Přírodovědci používají ultrazvukové detektory. Echolokační signály jsou desetkrát zpomaleny, nahrány na paměťovou kartu a analyzovány na počítači v akustických programech. Poloha záznamu signálu je vždy zaznamenána pomocí GPS.
Projekt mapování výskytu netopýrů je součástí národního programu Českého svazu ochránců přírody Ochrana biodiverzity. Generálním partnerem jsou Lesy ČR, program spolufinancuje také ministerstvo životního prostředí.