Ochránci přírody vysazují v národní přírodní rezervaci Kněžičky na Nymbursku 1500 dubů pýřitých, takzvaných šípáků. Cílem projektu podpořeného z unijního programu LIFE South Moravia je obnova populace vzácných stromů. Sazenice přibudou na ploše 15 hektarů v oplocenkách o rozměrech 10krát 10 metrů. V tiskové zprávě o tom dnes za projekt LIFE informoval Pavel Pechoušek.
Duby pýřité rostou v rezervaci roztroušeně na několika desítkách hektarů a jejich stáří je i několik set let. „Problém je, že se zde stromy samy neobnovují. Proto jsme přistoupili v rámci projektu LIFE ke sběru žaludů a napěstování sazenic, které nyní vysazujeme,“ uvedl Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim. Ochránci dosud vysadili asi 1000 dubů a nejméně 500 dalších ještě přibude. Vzácné duby se vyskytují v nejteplejších částech republiky - na jižní Moravě, v Polabí a Českém Středohoří. V ČR jsou chráněné, většinou byly vykáceny a nahrazeny duby letními nebo zimními, které mají lepší produkci dřeva. Doubravy u Kněžiček slouží jako biotop vzácných druhů hmyzu, například kovaříka rezavého, roháče obecného a zlatohlávka skvostného. Pod duby rostou vzácné orchideje, jako třeba vstavač osmahlý či okrotice bílá.
Projekt podpořený z programu LIFE je dílem Českého svazu ochránců přírody ONYX se sídlem v Brně, a to od září 2019. Projekt pečuje o sedm lokalit na jižní Moravě a středních Čechách a potrvá do konce letošního roku. Kromě ČSOP Vlašim jsou jeho partnery Botanický ústav Akademie věd v Průhonicích u Prahy a skautské středisko Kaprálův mlýn z Ochozu u Brna.
Kněžičky (Nymbursko) 9. dubna (ČTK)