logo Silvarium tisk

Ochranáři udělali další krok v boji s nepůvodními druhy, které ničí jesenickou přírodu.
V nejcennějších horských partiích začnou likvidovat borůvčí, které dusí vzácné trávy a květiny. Současně se tak zbaví i sběračů borůvek, kteří přes přísný zákaz a hrozbu pokut plení rezervace.

JESENÍKY Obdobný problém jako s nekontrolovaně bující klečí mají jeseničtí ochranáři také s borůvčím, které se v nejpřísněji chráněných oblastech Jeseníků rozrůstá a zakrývá stále větší plochu. Stejně jako kleč při tom ohrožuje vzácnou faunu a flóru.
Zatímco projekt na redukci kleče v Jeseníkách už běží řadu let, se sečením borůvčí ochranáři teprve začínají. „Naším cílem je odstranit borůvčí zhruba na pětadvaceti hektarech v oblasti mezi Petrovými kameny, Ovčárnou a jihovýchodním okrajem Velké kotliny. Borůvčí totiž vytlačuje alpinské trávníky a druhově tyto plochy ochuzuje," přiblížil botanik Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Jeseníky Radek Štencl.
Podle něj se ve vrcholových partiích začalo borůvčí nekontrolovaně rozrůstat už po druhé světové válce. „V celé oblasti Pradědu se zemědělsky hospodařilo stovky let. Díky tomu se tam vyvinuly druhově pestré trávníky. Bohužel za druhé světové války zde zemědělství skončilo a od té doby se borůvčí stále rozrůstá. Trávníky plné vzácných rostlin doslova udusí," dodává Štencl.
Upozornil, že i přes relativně velkou rozlohu jde pouze o malou část jesenického bezlesí.
„Není myslitelné borůvčí v těchto oblastech zcela zlikvidovat. Zaměříme se pouze na nejcennější oblasti. Je ověřeno, že na místa, kde se podaří borůvčí odstranit, se vrátí původní porosty," vysvětlil botanik.
Ochranáři věří, že se zde znovu ve větším počtu objeví vzácné květiny a trávy jako sasanka narcisokvětá, několik druhů hořců a ostřic.
Zoologové si zase od zásahu slibují, že se zlepší podmínky například pro hnízdění lindušky, která si staví hnízda na zemi, nebo pro endemické motýly jako například okáče horského či okáče menšího. „Jsou to druhy, které ke svému životu potřebují právě horské trávníky," sdělil zoolog Správy CHKO Jeseníky Vít Slezák.

Do hor vyrazí s křovinořezy

Likvidace borůvčí bude mít pro ochranáře ještě jeden důležitý efekt – pomůže jim v boji se sběrači borůvek. Ti do přírodních rezervací, jako je například Velká kotlina, i přes přísný zákaz vyrážejí ve velkém a často je neodradí ani hrozba vysokých pokut.
Zakázku na likvidaci borůvčí získaly Technické služby Jeseník. Jejich zaměstnanci už vyrazili do hor s křovinořezy. „Je to stejná práce jako u sečení vysokého plevele. Rozdíl je pouze v tom, že v horách je náročnější terén a je potřeba dodržovat přísnější podmínky, protože se pohybujeme v přírodní rezervaci," sdělil Roman Putko z Technických služeb Jeseník. Dodal, že nepůjde jen o jednorázovou akci. „Práce budou postupovat v turnusech a na místo se budeme vracet, protože borůvčí dorůstá," vysvětlil. Podle ochranářů ale postupně zřídne natolik, že se opět prosadí alpinské trávníky.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě