logo Silvarium tisk

Správa chráněné krajinné oblasti Slavkovský les při ochraně přírody spolupracuje i se samosprávou a dalšími partnery. Snaží se tak skloubit ochranu přírody a přístupnost pro návštěvníky. Podle ředitele reegionálního pracoviště správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les Jindřicha Horáčka udržení rovnováhy mezi ochranou přírody a rostoucí návštěvností vyžaduje koordinovaný přístup státní správy, samosprávy i soukromých subjektů. V CHKO Slavkovský les to funguje například v oblasti kolem nádrže Kladská, řekl ČTK Horáček.

V rámci spolupráce s destinačními agenturami a v rámci destinačního managementu, třeba v případě Kladské, máme destinační radu, kde je město, lesy, Policie České republiky. Je to o tom, abychom nějakým způsobem byli schopni zvládnout návštěvnost, která dneska už přesahuje kapacitu toho místa,“ uvedl Horáček.

Oblast Slavkovského lesa, která slouží jako přírodní zázemí lázeňských měst, zaznamenává v posledních letech výrazný růst turistického ruchu. „My to dlouhodobě monitorujeme, dokonce na Kladské někdy už od osmdesátých let. Samozřejmě nárůst návštěvnosti je diametrální, takzvaný overturismus tady je, my o tom víme,“ konstatoval Horáček.

Správa CHKO se podle jeho slov nesnaží o omezení přístupu veřejnosti, ale o jeho rozumnou regulaci. „Slavkovský les je pro lidi, ne pro nás. Někteří možná vnímají, že si to chráníme sami pro sebe, ale speciálně Slavkovský les je zázemí lázeňských měst a je pro hosty,“ uvedl.

Důležitou roli v tomto procesu hraje budování vhodné infrastruktury a koordinace pohybu návštěvníků. V centrální části oblasti funguje destinační rada, kde jsou zastoupeni i velcí vlastníci jako Lesy České republiky. Rada se už nyní připravuje na novou sezonu a hledá způsoby, jak návštěvníky rozumně regulovat a rozprostřít jejich pohyb na více míst v CHKO.

V pátek 14. března se uskuteční letošní výroční setkání příznivců Slavkovského lesa v sídle Správy CHKO v Mariánských Lázních. Program přinese zajímavé přednášky, mimo jiné o výsledcích mapování motýlů a kůrovce nebo o obnově historických památek na Tepelsku. Diskutovat by se mělo i o tématu vzniku nové CHKO v Krušných horách. Podrobný program je k dispozici na webu CHKO Slavkovský les.

CHKO Slavkovský les vznikla jako jediná chráněná krajinná oblast z podnětu lázeňských měst v Karlovarském kraji. Města považovala za vhodné chránit prostředí, z něhož pramení jejich léčivé zdroje, prameny, rašelina, zřídelní plyny nebo jako v případě Mariánských Lázní i Lázní Kynžvart také léčebné klima. V roce 1974 tak byla vyhlášena CHKO Slavkovský les. Dnes má rozlohu 611 kilometrů čtverečních, 36 maloplošných zvláště chráněných území, z toho dvě národní přírodní rezervace, tři národní přírodní památky, 13 přírodních rezervací a 18 přírodních památek.

Na rozhraní Karlovarského a Ústeckého kraje by měla vzniknout i další chráněná krajinná oblast, a to Krušné hory. Její vznik je v současné době v legislativnín procesu. Pokud by byla vyhlášena, CHKO Krušné hory by se stala největší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Její vznik by také pomohl České republice přiblížit se ke splnění závazku, že třetina území země bude pod nějakou formou ochrany. I přes svou rozsáhlost by však tato nová CHKO sama o sobě k dosažení tohoto cíle nestačila.

Podle Horáčka si tato oblast ochranu zaslouží, zvláště unikátní náhorní plató kolem Božího daru a Rolavy. „Chráněná krajinná oblast ničemu neublíží, je to v lidech. Může být špatný ředitel CHKO, anebo dobrý ředitel CHKO. To už je o tom, jaký to dostane režim a jak to je řízené,“ uzavřel Horáček. Dodal, že momentálně pokračuje standardní připomínkové řízení vedené ministerstvem.

Mariánské Lázně (Chebsko) 28. února (ČTK)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě