logo Silvarium tisk

Následující příspěvek je reakcí na článek zveřejněný v týdeníku Zemědělec číslo 36/2018. Byly v něm citovány informace ochranářské společnosti Česká krajina o dubu červeném a trnovníku akátu, které nejsou zcela pravdivé a neodrážejí se od nových poznatků ve výzkumu těchto dřevin.

Já sám se výzkumem dubu červeného zabývám již řadu let, a to jak na akademické, tak i na soukromé bázi. Tyto poznatky jsem zveřejňoval v řadě vědeckých časopisů a příspěvků ČZU v Praze.

Agentura ochrany přírody a krajiny a jiné organizace zabývající se ochranou přírody řeší mnohdy nepůvodnost druhové skladby chráněných území či lokalit. Nutno říci, že tato druhová skladba na těchto místech byla daná historicky ještě před tím, než tato území nebo lokality začaly podléhat ochraně přírody. Na těchto místech dnes ochránci přírody bojují s introdukovanými druhy, což je někdy velmi pracné a zdlouhavé, na druhé straně však logické ve vztahu k ochraně přírody. Tam se na tyto introdukované druhy dívají jako na invazní s tím, že se i takto nutně musí chovat vždy, i mimo území požívající statut ochrany přírody.

Dub červený

Dub červený byl do Evropy dovezen v roce 1690, do českých zemí v roce 1799 a na Slovensko v polovině 19. století. Nejprve byl vysazován v parcích a později byl velmi úspěšně vysazován v lesním hospodářství, protože přináší větší produkci i na suchých i vysychavých stanovištích, než tomu je u našeho dubu zimního. Dub červený má na těchto stanovištích daleko větší toleranci kpřísušku na vysychavých stanovištích. Při svém zmlazování na těchto vysychavých stanovištích se dub červený nechová nijak invazivně, ale naopak přiměřeně k danému stanovišti. Na živných stanovištích se zmlazuje intenzivněji, ale tak reaguje každá jiná, byť původem domácí dřevina. Takže ani zde se nedá hovořit o invazivním charakteru této dřeviny. Nutno podotknout, že tento druh dubu se nekříží s našimi domácími druhy dubů, má totiž odlišný vývoj žaludů. Dub červený byl ještě v 50. letech minulého století označován za zdomácnělý druh dubu, teprve novela zákona o ochraně přírody č. 114/1992 Sb. vyzvedla do popředí ochranářské veřejnosti tento druh jako introdukovaný.

 

Celý článek najdete v Zemědělci.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě