Jedním z třiadvaceti finalistů druhého ročníku prestižní evropské soutěže Natura 2000 Award (2015) se stal i sasko-český projekt zaměřený na revitalizaci rašelinišť mezi Horou Sv. Šebestiána na Chomutovsku a Satzungem.
Cena Natury 2000 je udělována za úspěchy v ochraně evropského přírodního dědictví. Letos bylo v pěti kategoriích přihlášeno celkem 93 projektů z celé Evropy. Mezi finalisty v kategorii Přeshraniční spolupráce a vytváření sítí figuroval i sasko-český projekt realizovaný v letech 2012 až 2014.
„Porota nakonec ocenila jiný projekt, samotná finálová nominace ale řadí podnik Lesy České republiky do prestižní evropské ligy v ochraně přírody. Jde o významné ocenění všech organizací i jednotlivců, kteří se na společném projektu podíleli,“ uvedl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.
Na českém území se podařilo regenerovat desetihektarové rašeliniště na Chomutovsku. „Do bezmála dvou a půl kilometru dlouhých příkopů jsme umístili 281 sypaných, prkenných nebo kombinovaných hrazení, která zadržují a zpomalují odtok povrchové vody. Postupně by se tak měly obnovit původní biotopy,“ vysvětlil postup Lesů ČR Jiří Stonawski, vedoucí oddělení ochrany přírody podniku.
Spolu s Lesy ČR se na projektu významně podílely také Saské státní lesy (Sachsenforst). V Sasku se podařilo obnovit dalších deset rašelinišť. Český projekt vyšel na 2,4 miliónu korun. Dvěma milióny přispěla Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj, zbytek uhradily Lesy ČR.
Oba podniky chtějí ve spolupráci pokračovat. „Jednáme například o aktivní podpoře krušnohorské populace tetřívka obecného, která je jednou z posledních vitálních populací tohoto druhu ve střední Evropě,“ dodal ředitel Lidický.
Obnova rašeliniště v Krušných horách ve finále (Právo)
Monitoring médií
- středa 25. únor 2026
- Emeritní rektor ČZU Petr Sklenička byl jmenován předsedou TA ČR (zivauni.cz)
- V Ostravě se uskuteční další veřejná aukce dříví (ostrava.cz)
- Arboretum Mendelovy univerzity vykácelo letité náletové dřeviny, má nové cypřiše (ČTK)
- Kořenovník vrstevnatý (e-los.cz)
- Také vám vadí nepořádek v lese na Kladně po bezdomovcích? Vznikla petice (e-kladensko.cz)
- Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
- Vědci řeší, jak zachránit nejtěžší organismus na světě. Šustí, ale chřadne (denik.cz)
- úterý 24. únor 2026
- Národní parky nelze kácet, varuje Bursík a dodává: Dotace na opravy domů přečerpala už Fialova vláda (irozhlas.cz)
- Lanškroun chce obnovit krajinu, vysadí tisíce stromů a vytvoří biokoridory (ČTK)
- V Libušině údolí probíhá kácení suchých stromů. Cílem je bezpečnost i obnova lesa (trebic.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraOsobně jsem pro, vykročeno správným směrem. Bohužel pouze výhybka ... -
Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
, VčeraŽe by konečně někomu secvaklo, že je všude zvěře mraky, až tak, že ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 6 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 1 týdnemHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ...













