Lesníci dokončují těžbu v narušených porostech.
Orlickoústecko – Rok a necelý měsíc uplynuly od vichřice, která zdevastovala porost v podhůří Králického Sněžníku.
Místním se zapsala hluboko do paměti. „Zrovna jsem byl vzhůru. Zvedl se vítr a všude kolem byly blesky. Všechno začalo létat. Když jsem pak vyšel ven, viděl jsem jen vyvrácené stromy," popsal řádění živlů číšník v jednom z místních hotelů. Kvůli rozsáhlým polomům bylo na území Dolní Moravy na čas zakázáno vstupovat do lesů. Lesníci měli plné ruce práce s likvidací polámaných a vyvrácených stromů, s novou výsadbou. „Většinu prací máme hotovou," hlásí po roce Lesy ČR. Vichřice tehdy zasáhla pomezí Olomouckého a Pardubického kraje, Hanušovicko bylo postiženo nejvíce, zejména lesy v okolí Starého Města pod Sněžníkem a Dolní Moravy. Přímá škoda způsobená rozlámáním nejcennějšího dříví a předčasným odtěžením polámaných stromů dosahuje ve státních lesích 50 milionů korun. Zlomeno nebo vyvráceno bylo 11 tisíc m3 buků, dubů a jasanů, vítr poškodil i jehličnaté dřeviny. Na Hanušovicku padlo celkem 190 tisíc m3 dříví.
Poškozené stromy bylo třeba urychleně zpracovat a odvézt z lesa, aby nedošlo k přemnožení lýkožrouta. „Za necelý rok byl zpracován objem dříví, který je za běžných podmínek úkolem na dva roky," řekl René Šebek, lesní správce Lesů ČR v Hanušovicích.
Narušený kořenový systém a rozvolněné zbytky porostů pak v této lokalitě ještě poškodil letošní únorový a květnový vítr. Dokončování těžby dalších narušených porostů bude pokračovat několik dalších měsíců.
Ještě letos bude vysazeno přes milion sazenic, celkově pak více než dva a půl milionu. Vzhledem k mimořádnému rozsahu škod na porostech a nákladné obnově lesa na kalamitních plochách požádaly Lesy ČR o dotaci z fondů EU.