Obchodníci několik dní před Vánocemi hlásí, že prodali zhruba polovinu své nabídky vánočních stromků. Nejoblíbenější je podle nich jedle o výšce 150 až 200 centimetrů. Vyplývá to z odpovědí prodejců, které ČTK oslovila. Obchodníci zahájili prodej ke konci listopadu, očekávají, že v příštím týdnu prodají veškeré své zásoby a stromků bude dostatek, a to i přes snižování produkčních ploch v Evropě. Stromky jsou letos zhruba o deset procent dražší.
Například Mountfield letos plánuje prodat 190 000 stromků, o 20 000 více než loni. „Již jsme prodali 101 000 kusů. Je zřejmé, že letošní prodeje budou vysoké a prodáme to, co jsme naplánovali,“ uvedla mluvčí Kateřina Böhmová. Polovinu zásob už prodala také Ikea. V Bauhausu zatím prodali přibližně 40 procent stromků, prodeje jsou podle vedoucího marketingu Jindřicha Hovorky oproti loňsku o několik procent vyšší.
Prodejci uvedli, že letos zaznamenali omezené kapacity producentů vánočních stromků. „Růst stromků trvá sedm a více let a v posledních letech postupně docházelo k omezení nových výsadeb, což má za následek nižší celkové počty kusů, které jsou pro vánoční trh k dispozici,“ uvedl Hovorka. Podle Mountfieldu pěstitelé plochy snižují kvůli nižším odběrům stromků, které mohou být ovlivněny růstem zájmu o umělé stromky, uvedla Böhmová. Obchodníci se ale shodli v tom, že nedostatek stromků nehrozí.
Na klesající produkční plochy v Evropě už dříve upozornilo Sdružení pěstitelů vánočních stromků, podle něj je to ale dobrá zpráva, protože velký dovoz nekvalitních stromků ze zahraničí vytvářel tlak na české pěstitele a bylo pro ně dosud obtížné cenově konkurovat.
Přesto si lidé letos za stromky připlatí. Například prodejce Vladimír Janata uvedl, že zdražil o deset procent, jedli kavkazskou na svém webu nabízí od 640 korun. V Mountfieldu stromky od 1,5 do dvou metrů stojí oproti loňsku o devět procent víc. Zahradnická firma Baobab také zdražila. „Jenom šest procent dělala změna sazby DPH a o dalších pět až deset procent zvedli ceny pěstitelé kvůli zvýšeným nákladům na pěstování a zejména na pracovní sílu,“ řekl za firmu David Sokol. Ikea nabízí jedle za jednotnou cenu 499 korun bez ohledu na výšku, stejně jako loni.
Podle obchodníků mají lidé největší zájem o jedle ve velikosti od 1,5 do dvou metrů. Pouze prodejce Janata, člen sdružení pěstitelů, nabízí většinu stromků z vlastní produkce. Zbylí oslovení prodejci nabídku doplňují zahraničními stromky, například Mountfield i Bauhaus odebírá stromky z Dánska.
Böhmová tvrdí, že v Dánsku jsou příznivé podmínky pro pěstování díky chladnému klimatu Severního moře a také písčitému podloží. Dánské jedle tak podle ní mají pravidelný tvar, dlouhé jehličí, hustou korunu a dlouhou trvanlivost. Sdružení ale upozornilo na to, že stromkům ze zahraničí často ubírá na kvalitě zejména dlouhá a nevhodná přeprava.
V ČR se ročně spotřebuje až 1,3 milionu vánočních stromků, z toho 90 procent tvoří jedle kavkazská a pět procent smrk pichlavý, zbytek borovice.
ČTK