Jak se chopí obce ležící v národním parku příležitosti ukrojit si ze 100 milionů, které nabízí ministerstvo životního prostředí? Mají šanci například opravit nebo nově vybudovat cesty a chodníky, pořídit nové lavičky, veřejné osvětlení nebo modernizovat informační centra. Každý projekt může získat od 10 tisíc do 2 milionů korun.
Usilovat o peníze chce třeba městys Lukov. „Požádali jsme o dotace na snížení světelného znečištění rekonstrukcí veřejného osvětlení – na nahrazení zářivek LED svítidly v počtu 69 kusů. Náklady představují milion korun, my žádáme minimálně polovinu. Rekonstrukcí bychom ušetřili za energie asi 22 tisíc korun ročně," podotkl starosta Lubomír Mála.
Právě o výměnu světel stojí obce na území národního parku Podyjí nejvíce a díky dotacím se už podařila v Lesné, Mašovicích nebo Vranově nad Dyjí. „Loni jsme s podporou 50 procent nákladů vyměnili svítidla veřejného osvětlení a instalací LED svítidel jsme dosáhli nejen výrazného snížení energetické náročnosti, ale také jsme téměř eliminovali světelné znečistění v obci," pochvaluje si i starosta Hnanic Martin Dvořák. V Podyjí má totiž vzniknout další „oblast tmavé oblohy".
V České republice jsou taková místa zatím tři. Na Znojemsku má zasahovat od Znojma až ke Slavonicím. Obce za zachování oblasti tmavé oblohy podepisují memorandum a na to právě navazuje obnova veřejného osvětlení, jež lépe svítí, má několikanásobně nižší spotřebu a pomáhá životnímu prostředí. „Neznamená to, že přestaneme v noci svítit nebo to budeme direktivně zakazovat všem našim občanům, ale že budeme světlo z lamp veřejného osvětlení vynakládat účelně," vysvětluje první muž obce Lesná Ivo Prchal.