Vimperk (Prachaticko) 27. února (ČTK) - Správa Národního parku (NP) Šumava projednává s obcemi nové rozdělení území do zón, které má minimálně na 15 let stanovit pravidla chování v národním parku. Dosud jednala se 16 obcemi, jednání odmítla jen Modrava. Vedení NP Šumava uvedlo, že zemědělci mají zaručeno, že na dosud obdělávané půdě budou hospodařit dál. Reagovalo tak na kritiku Svazu šumavských obcí. Novinářům to dnes řekl ředitel NP Šumava Pavel Hubený.
Rada parku projedná 5. dubna změny zón i návrh rozšíření takzvaných klidových území z 9002 na 14.921 hektarů. Připomínky mohou lidé posílat do 15. března. NP Šumava se rozkládá na více než 680 kilometrech čtverečních.
Návrh nového členění zón počítá s tím, že 27 procent plochy bude ponecháno pouze přírodním procesům. Jde o stejnou rozlohu, na níž se nezasahuje i nyní. Teď spadá do takzvané první zóny s nejpřísnějšími pravidly 13 procent území a dalších 14 procent patří do bezzásahového režimu.
Návrh rozlišuje čtyři zóny, dosud jsou tři. Mění se i jejich názvosloví. Zóna s nejpřísnějším režimem se jmenuje zóna přírodní. Následuje zóna přírodě blízká, bude zabírat rovněž 27 procent území, kde se bude také zasahovat minimálně. Dalších téměř 45 procent plochy bude zóna soustředěné péče, kde se bude i smět těžit dřevo. Poslední zóna s nejmírnějším režimem pro ochranu přírody je kulturní krajina, jsou to především osídlená místa.
Svaz šumavských obcí návrh nových zón odmítl. Podle starosty obce Modrava a mluvčího svazu Antonína Schuberta prohlubuje neprůhlednou péči o největší lesnatý národní park ve střední Evropě, vhání do nejistoty místní, přírodu ještě víc uzavírá před návštěvníky a znamená nejistotu i pro zemědělce. "Není jasné, jaký způsob hospodaření na zemědělských pozemcích bude přípustný, jelikož sedm let nemá šumavský park povinný plán péče," uvedl mluvčí.
Hubený dnes řekl, že zemědělcům návrh zaručuje, že obdělávané plochy budou moci obdělávat i v budoucnu. Potvrdil, že plán péče od roku 2012 neexistuje. Park se pokoušel plán péče vytvořit. "Jednou byl zrušen soudem, podruhé také soudně napaden ... My jsme bohužel nenaplnili povinnost mít plán péče. V současné době děláme postupné koncepční kroky," řekl Hubený. Míní tím přípravu nových zón, klidových území a zásad péče.
Návrh zón předjednal Hubený se 16 obcemi. Nastaly v něm drobné posuny, jako v zóně kulturní krajiny. "Vyvolala určité emoce, kdy jsme navrhovali 0,9 procenta, po korekcích jsme se dostali na jedno procento. Další vydatnější pohyb je v návrhu zón přírodě blízkých v majetcích měst a obcí, hlavně město Kašperské Hory a Volary, které tam mají lesní pozemky. Jejich hospodářské představy jsou hodně sladěny s našimi, chtějí tam ale pečovatelské aktivity vyvíjet i v delším časovém horizontu, snažíme se jim vyhovět," řekl Hubený. Přírodě blízká zóna by se nově zmenšila z původních necelých 27 na necelých 23 procent.
Návrhy umístí NP Šumava na web 20. března. Až je projedná Rada parku, zahájí ministerstvo životního prostředí meziresortní připomínkové řízení, vyhlášku pak dostane vláda.
NP Šumava loni navštívilo přes 2,5 milionu lidí. Podle mluvčího parku roste každoročně o 15 až 20 procent.