logo Silvarium tisk

Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Nyní je ale na Šumavě přibližně 20 centimetrů sněhu, což komplikuje přípravu voliéry na zahájení provozu. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Velkokapacitní voliéry jsou v bývalém lomu, který z vrchu kryje speciální síť. „A vzhledem k počasí ji nemůžeme instalovat. Musíme počkat, až sníh roztaje a potom potřebujeme pár dní na přípravu. Proto jsme termín otevření posunuli na 14. května,“ uvedl Dvořák. Návštěvnické centrum Soví voliéry pak bude v provozu každý týden vždy od úterý do neděle až do konce září.

Národní park Šumava provozuje voliéry od roku 2013. Návštěvníci zde mohou vidět dvě desítky různých sov, které lidé ve volné přírodě těžko spatří. Náklady na vybudování sovince činily osm milionů korun. Přes zimu sovy tráví čas v krytých prostorách záchranné stanice v Klášterci u Vimperka.

Dvořák dodal, že i přes současné zimní počasí se nemění termín zahájení splouvání Teplé Vltavy. Zájemci mohou na úsek řeky s přísnějším režimem ochrany mezi Soumarským mostem a Pěknou vyrazit poprvé 1. května. „Základním pravidlem je výška hladiny v daný den na Soumarském mostě. Pokud budou podmínky splněny, splouvání nic nebrání. Na 1. května už jsou rezervovány termíny na splouvání,“ uvedl Dvořák. Dodal, že v květnu smí zájemci na řeku jen o víkendech a státních svátcích.

Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů. Pokud je stav vody do 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. U hladiny nad 61 centimetrů může denně na řeku 180 plavidel. Na řeku smí pouze kajaky a kánoe.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě