logo Silvarium tisk

Nový fenomén, který se objevil na naší přírodovědné scéně, je Seznam invazních druhů. Byl vytvořen pracovníky ochrany přírody a uveřejněn na počátku tohoto roku v časopise Ochrana přírody. Tento dlouhý seznam rostlin a živočichů definuje organismy, které jsou v naší přírodě nepůvodní a mohly by tak způsobovat poškození původní fauny a flóry.

Reálná situace je ovšem daleko komplikovanější. Do zmiňovaného seznamu jsou zařazeny i druhy, které jsou běžně hospodářsky využívány a dnes již tvoří neoddělitelnou součást krajiny.
Co ale předcházelo vytvoření seznamu? Evropská komise předložila návrh nařízení, kterým chtěla zabránit rozšiřování nepůvodních invazních druhů na evropský kontinent. V první řadě měla na mysli ty organismy, které vytlačují původní populace a působí devastujícím způsobem na životní prostředí. Myšlenka, která stojí za tímto záměrem, je sice chvályhodná, ale jen do doby, kdy se mají vybrat konkrétní druhy, které by negativně působily po celém území Evropské unie. V průběhu několika let vzniklo mnoho seznamů různě se prolínajicích, ale mnohdy protichůdných. Z tohoto důvodu nakonec Evropská unie schválila nařízení č. 1143/2014, o prevenci a regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů, pouze s 37 organismy. V textu nařízení ponechala možnost vytvořit si národní seznam pro jednotlivé členské státy.
Na základě tohoto zmocnění chce Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vytvořit národní seznam a příslušnou novelu zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Zarážející je skutečnost, že MŽP zároveň popírá jakoukoli spojitost se seznamem, který nechalo vypracovat, a vyšel v jejich resortním časopise. Ochranáři vytvořili celkově dokonce tři seznamy. Černý seznam čítá na 116 druhů, šedý seznam (méně nebezpečný) 66 druhů a varovný seznam 52 druhů.
V současné době se v této souvislosti opakovaně schází iniciativa subjektů, která si říká Hospodáři v krajině. Tato iniciativa připravila memorandum, ve kterém vyzývá vládu a MŽP ke spolupráci při definování nového seznamu. Hospodáři v krajině, tedy zástupci lesníků, zemědělců, myslivců, rybářů, včelařů, zahradníků a dalších, ve výše jmenovaných seznamech nalezli poměrně velký podíl organismů, které z mnoha pohledů již nelze označit za nepůvodní nebo invázni. Tyto organismy jsou totiž dlouhodobě v naší zemi dlouhodobě hospodářsky využívány a nepůsobí žádné ekologické ohrožení krajiny. Například se jedná o borovici černou, borovici vejmutovku, javor jasanolistý, trnovník akát, kamzíka horského, sivěna amerického, amura bílého nebo pstruha duhového.
Časový horizont, ve kterém by mělo MŽP předložit novelu zákona o ochraně přírody do vlády, není ještě stanoven. Obdobně je tomu i se seznamem nepůvodních organismů. Je pozoruhodné, že například na Slovensku se důsledky nařízení EU již promítly do právní úpravy a u nás stále nic. Dokonce ještě nezačal seriózní dialog na toto velmi důležité téma.

Jiří Pondělíček

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě