logo Silvarium tisk

Nová webová mapa o životním prostředí mapuje 30 let proměn české přírody od vzniku samostatného státu. Společný projekt ministerstva životního prostředí (MŽP) a České informační agentury životního prostření (CENIA), který se spouští dnes, seznamuje lidi nejen s historickými událostmi, které životní prostředí ovlivnily, ale i s budoucími výzvami. MŽP o tom informovalo v tiskové zprávě.

„Informace o ovzduší, lesích, klimatu, vodě, přírodě a krajině, využívání energií i o odpadech. Webová storymapa vás interaktivní formou provede historickými milníky, které měly zásadní vliv na naše životní prostředí, ať už to byl orkán Kyrill, kůrovcová kalamita nebo 90. léta, kdy vznikala nová legislativa na ochranu životního prostředí,“ řekl dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ochrana životního prostředí je podle Hladíka prioritou novodobé historie, což ukazuje i stav ovzduší, který se od roku 1989 výrazně zlepšil. „Za posledních 30 let emise klasických znečišťujících látek do ovzduší poklesly o více než 90 procent. Díky výstavbě a modernizaci kanalizací a čistíren odpadních vod jsme zlepšili kvalitu našich řek,“ uvedl ministr.

Upozornil, že od vzniku České republiky v roce 1993 se rozšířila síť velkoplošných i maloplošných chráněných území, v čemž chce současná vláda podle Hladíka pokračovat. „Chceme vyhlásit Národní park Křivoklátsko a dvě nové chráněné krajinné oblasti Soutok na Moravě a Krušné hory na severozápadě Čech,“ řekl.

Výrazně se změnila česká krajina podle autorů mapy v 90. letech minulého století, kdy se omezila těžba a část orné půdy se stala trvalým travním porostem. Obce začaly zavádět zemní plyn, rozvoje se tehdy dočkaly i obnovitelné zdroje energie a třídění odpadu.

Miroslav Havránek z CENIA zdůraznil, že aktuálně čelí Česko novým výzvám spojeným s klimatickou změnou. Cílem webové mapy je podle něj jak připomenout historické úspěchy, tak upozorňovat na problémy, se kterými se Česko musí vypořádat v budoucnu.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě