Olešná (Rokycansko) 24. července (ČTK) - Údolím Olešenského potoka na Rokycansku, kde žijí například chránění a v ČR ohrožení mloci skvrnití a kde mohou lidé vidět les poznamenaný jen minimem lidských zásahů, vede od soboty nová naučná stezka. Na 1,5 kilometru dlouhé trase od obce Olešná až po ústí potoka do Berounky, nabízí stezka deset zastavení po místních zajímavostech. Turisté si mohou vyzkoušet chůzi potokem bosou nohou, pro vyznavače hry geocaching je na trase ukrytá jedna schránka, sdělil dnes ČTK Karel Ferschmann z Českého svazu ochránců přírody Radnice, který stezku vybudoval.
Olešenský potok je menší přítok Berounky v přírodním parku Horní Berounka, necelých 30 kilometrů na severovýchod od Plzně. Pod Olešnou se potok zařezává do černých břidlic a vytváří až 60 metrů hluboké zalesněné údolí. Protože do nepřístupného terénu se nemůže dostat lesní technika, je les dlouhodobě hospodářsky nevyužívaný. Popadané mrtvé kmeny stromů, porostlé lišejníky, mechem a houbami, poskytují úkryt živočichům, zásobují půdu živinami, ovlivňují mikroklima a zadržují vodu, popsal Ferschmann. "Míst s mrtvým dřevem je dnes velmi málo a organismy na něm žijící jsou ohrožené. Kromě obvyklých druhů živočichů v lokalitě žijí například vzácný mlok skvrnitý, kuňka žlutobřichá, slepýš křehký nebo výr velký," vyjmenoval.
Naučná stezka se na konci napojuje na červenou turistickou trasu mezi Chrástem a Liblínem. Deset informačních tabulí nabízí například informace o zemědělském využívání příkrých svahů a o problémech, které hospodaření na svažitých polích přináší při přívalových deštích. Podobné problémy totiž obce v okolí Olešné dlouhodobě trápí. Turisté se na stezce dozvědí také o místních dřevinách, o mrtvém dřevě, o nežádoucím výskytu stromů akátů nebo o geologii, erozním působení potoka a o místní fauně.
Pro turisty jsou na stezce na začátku a na konci dřevěné altány se stojany na kola. "Cestou lze pozorovat také ptactvo, budoucí obyvatele 15 nově vyvěšených budek. Zhruba v polovině cesty natrefí na lavičku a schůdky k vodě, kde se mohou zout, brodit se potokem a vnímat bosýma nohama přirozené dno, vodu s kamínky, nebo pozorovat vodopád," doplnil Ferschmann. Trasu lze absolvovat pěšky i na kolech.