Nově založená Asociace pro ekologické vytápění dřevem považuje topení dřevní biomasou za nejvíce ekonomickou možnost topení, a zároveň velmi ekologickou, pokud lidé používají topidla správně. Jejím cílem je uživatelům dřevospalujících kamen a krbů ukázat, jak efektivně topit dřevem s co nejnižším dopadem na životní prostředí. Asociace chce zároveň vyvracet mýty a dezinformace, upozorňuje například na to, že zákaz kotlů od 1. září platí pouze pro kotle 1. a 2. třídy, nikoliv na bezpečná a šetrná moderní kamna. Asociaci dnes novinářům představil její předseda Michal Bartoška.
Asociace bude úzce spolupracovat s výrobci topidel, odborníky v ekodesignu a vládními institucemi, aby zajistila, že se k zákazníkům dostanou pouze ekologicky šetrná a účinná topidla. „Pokud používají lidé topidla správně, mohou získat hodiny a hodiny energie,“ řekl Bartoška. Předpokladem pro ekologické vytápění dřevem je podle něj mimo jiné výběr správných kamen i dřeva. „Pokud do nich budete házet mokré dřevo, můžete počítat s tím, že kýžených výsledků nedosáhnete nikdy,“ uvedl.
Topení dřevem podle Bartoška také snižuje náklady na vytápění. „Topení dřevní biomasou je neekonomičtější záležitostí ze všech možností,“ řekl. Za další výhody a cíle asociace označil ochranu ovzduší a využívání lokálních zdrojů energie.
Přístup lidí k vytápění svých domů podle Bartoška není vždy vhodný a výhody si často neuvědomují, což chce asociace napravit. „Politika Evropské unie se nechystá omezit spalování biomasy, tudíž ani dřeva a paliv z něj vyráběných. Naopak EU s biomasou jako obnovitelným palivem počítá,“ řekl Bartošek.
Vyvracení mýtu o chystaném zákazu vytápění dřevem a osvěta, jak dosáhnout úspor a jak správně používat dřevo jako zdroj energie pro vytápění, jsou cíle nové kampaně s názvem Poleno Povoleno.
Například Klastr Česká peleta v roce 2022 upozornil, že domácnosti dávají stále častěji přednost spalování ekologického dřeva a pelet místo elektřiny, plynu nebo uhlí. Také klastr považuje dřevní paliva na rozdíl od elektřiny a plynu za cenově mnohem stabilnější. Potvrdila to i analýza společnosti XTB ze září letošního roku, podle které je dřevo nejvýhodnějším zdrojem vytápění. Plynem podle analýzy topí asi třetina domácností, dřevem desetina.
Z údajů serveru Srovnejdrevo.cz, který sleduje ceny dodavatelů a zprostředkovává prodej dřeva, vyplývá, že průměrná cena za jeden prostorový metr sypaný (prms) je aktuálně 1 467 Kč včetně dopravy. V září před rokem cena byla 1 845 Kč, nejvyšší byla v září 2022, a to 2 580 Kč za prms.
ČTK