logo Silvarium tisk

Název: Nouzový stav vyhlášen i pro Bruntálsko
Zdroj: Region Bruntálský
Datum: 30.01.2007
Autor: (ája)
Rubrika: Region

REGION, PRAHA (ája) - Bruntálsko je jediným regionem Moravskoslezského kraje, pro který vláda vyhlásila po větrné smršti nouzový stav. Ten platí od minulého čtvrtka až do půlnoci pondělka 5. února.

Nouzový stav představuje zejména přísný zákaz vstupu lidí do lesů, s výjimkou dřevařů a pracovníků státních orgánů, které budou na likvidaci škod dohlížet. Povoleny jsou též terénní úpravy nezbytné k odvrácení veřejného ohrožení. V čase nouzového stavu se omezují práva vlastníků lesů, ti jsou povinni co nejdříve škody na porostech odstranit. Omezují se též práva na provozování podnikatelských aktivit, které by znemožňovaly realizaci krizových opatření.
Lesáci a stejně tak policisté opakovaně varují, aby lidé v žádném případě nevstupovali do lesů a nevystavovali se tak nebezpečí smrtelných úrazů. Dovolen není ani sběr zlámaných větví. "Pokud bude někdo chycen při krádeži nebo rabování, kromě postihu za krádež mu hrozí také pokuta uložená lesní stráží," uvádí se v prohlášení Lesů České republiky.
Přitvrdí i policie. "Policisté budou vykonávat namátkové kontroly v lesních oblastech. Přestupcům pak hrozí vysoké pokuty uložené ve správním řízení správním orgánem, kterému budou policisté tyto přestupky oznamovat. Občany vyzýváme, aby především v zájmu vlastní bezpečnosti a ochrany zdraví uvedený zákaz dodržovali," řekla mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová.
Nebezpečí číhající v lesích je patrné už při pohledu do porostů lemujících silnice. Mnohde zůstávají zlámané nebo vyvrácené kmeny stromů držící jen na větvích jiných stromů. Strhnout je může každý poryv větru, ale také zátěž těžkého mokrého sněhu. Zatímco na území kraje se celkové škody na porostech odhadují v objemu 250 tisíc kubíků dřeva, přičemž mají lokální a ne plošný charakter, na Bruntálsku je to třicet tisíc kubíků. Situaci bude pravidelně vyhodnocovat také bezpečnostní rada kraje. "Zákaz vstupu do lesů se netýká turistických center - upravovaných sjezdovek, lyžařských vleků a lanovek, běžeckých lyžařských tratí, pokud nevedou přímo lesem, a také parkovišť," potvrdil hejtman kraje a šéf bezpečnostní rady kraje Evžen Tošenovský. Škody způsobené orkánem Kyrill může komplikovat těžký mokrý sníh a nové poryvy větru.


dřev 13

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě