logo Silvarium tisk
Název: Nouzový stav a zákaz vstupu do lesů o víkendu běžkaře neodradil
Zdroj: Havířovský deník
Datum: 29.01.2007
Autor: FIDEL KUBA
Rubrika: severní morava a slezsko

Krnovsko - Na vichřici, která na mnoha místech poškodila lesní porosty a způsobila rozsáhlou kalamitu, reagovala vláda České republiky vyhlášením nouzového stavu pro celý okres Bruntál, který potrvá až do 5. února. Přestože nouzový stav má omezit vstup občanů do lesů, o víkendu byly příměstské lesy na Krnovsku plné běžkařů a turistů jako obvykle. Na Krnovsku totiž přečkaly lesy vichřici dobře, k plošným vývratům ani polomům nedošlo, a ojedinělé stromy ležící na frekventovaných běžeckých a turistických trasách už byly odstraněny. V místech, kde začínají   nejznámější běžecké okruhy na Ježníku a na Cvilíně, byla o víkendu téměř plná parkoviště.   Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje upřesnila pravidla pro nouzový stav na Bruntálsku a zareagovala na něj i policie. " Opatření by měla zatížit občany minimálně. Zákaz vstupu do lesů na Bruntálsku se netýká turistických center, tedy upravovaných sjezdovek, lyžařských vleků a lanovek a běžeckých lyžařských tratí, pokud nevedou přímo lesem. Je ale také nutné říci, že by lidé měli být obecně opatrnější v celém kraji, byť se vyhlášení nouzového stavu týká pouze Bruntálska. Místní škody na porostech jsou i v dalších oblastech   Jeseníků a Beskyd," upozornil hejtman Evžen Tošenovský, který je současně šéfem bezpečnostní rady kraje.   " Občanům je zakázán vstup, pobyt a pohyb v lesích na území Bruntálska, kde vznikl nouzový stav v souvislosti   s živelní pohromou. Na základě tohoto zákonného opatření budou policisté na Bruntálsku vykonávat namátkové kontroly v lesních oblastech. Přestupcům pak hrozí vysoké pokuty uložené ve správním řízení. Policisté budou tyto přestupky oznamovat. správnímu orgánu. Občany vyzýváme, aby především v zájmu vlastní bezpečnosti a ochrany zdraví uvedený   zákaz dodržovali," říká bruntálská policejní mluvčí Lucie Zgarbová.   Na území celého bruntálského okresu Lesy České republiky hlásí poškození asi třiceti tisíc kubíků dřeva. " Lidé by neměli na Bruntálsku vstupovat do lesů. Kalamitní lokality budou označeny tabulkami, policie bude odklánět dopravu a hlídat vstupy. Kalamita vyžaduje sice jen lokální odstraňování škod, protože velké plochy lesa poničené nejsou, ale týká se to prakticky celého území Bruntálska, takže opatrnost je opravdu na místě," uzavírá ředitel krajského inspektorátu Lesů České republiky Jiří Silvestr.

FIDEL KUBA

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě