logo Silvarium tisk

Lesnický expert Aleš Erber: ČR 

Jen trochu foukne a stromy se skládají jako domino. Jen za poslední rok spadly minimálně na desítku jedoucích aut a zabily pět lidí. Navíc páchají milionové škody. „Úplně zbytečně, neumíme se starat,“ říká Aleš Erber z České zemědělské univerzity v Praze.

Přibývá popadaných stromů, nebo se to jen zdá?

Pravda je, že stromy padají víc a víc. Mohou za to větší povětrnostní extrémy a sucha kvůli klimatické změně i nesprávně uchopená péče o správně liniové stavby ( např. silnice, na železnice). Často to znamená velké materiální škody. Mé odhady se pohybují ve stovkách milionů ročně. A to nemluvím o zbytečně ztracených životech.

Co se dělá špatně?

V tuto chvíli legislativa dává možnost kácet do 30 metrů od těchto těch staveb, i Správa železnic ale ví, že je nemožné to uplatnit po celé republice. Odstranit by museli cca 113 tisíc hektarů lesů, náklady by šly do desítek miliard.

Jaká je alternativa? 

Takzvaný chytrý management zeleně a lesů. Liniové stavby by měly plán, který by řešil obnovu, těžbu i výsadbu zeleně v okolí tak, aby zvýšil statickou i ekologickou odolnost. Cílem by nebylo kácení. Stromů a zeleně by mohlo být i víc než dnes, ale bezpečné.

Jak by to vypadalo?

Ideálně úzký travní pás, na který naváže keřové patro, stromy a až následně ty vzrostlé. Převažovaly by listnáče, s nimiž by se hospodařilo s důrazem na odolnost a stabilitu. Takový postupný přechod by plnil ochranu stavby, ale i lesa před větrem. Dnes je největším nebezpečím právě les. Okrajové stromy mají jednostrannou korunu a naklání se do prostoru. ní prorostou Tím ale rostou nad ty stavby.“

 Zní to krásně. Není kácení pro stát, který o okolí silnic a železnic pečuje, jednodušší cesta?

Jednodušší je, tím to ale končí.  Navrhovaný koncept by šetřil peníze. Navíc, kdo chce mít 30 metrů od všech silnic či železnic holé lány? Dnes už si lidé uvědomují klimatickou změnu. S trochou nadsázky řeknu, že na každém stromu záleží.

 

Blesk

Komentáře  

+7 # Starý 2024-04-18 07:05
Historie se vrací...pročpak asi naši předci kolem silnic a železničních tratí vysazovali stromy a lesy??
JE TO JEDNODUCHÉ, V HOLÍCH SVAZÍCH BYLY SPLACHY A SESUVY PŮDY...
Dnes na to máme techniku a "dotace", jen jsem zvědav kdy tyto bludy o odlesnění a vykácení všeho novodobé "politiky-vědce par exceláns" přejdou a opět vezmou zdravý rozum do hrsti.
STAŘEC se opět diví..
"Sláva" našim odpovědným...

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě