Jiří MALÍK, Přátelé Zdobnického údolí z. s., o. s. Živá voda
--------------------
Právě se nacházíme v CHKO Orlické hory. V lese, který má být zaplaven údolní nádrží Pěčín. Ta hráz bude někde pod náma. Doufejme teda, že ne. A celý les se má zaplavit až po to místo, kde právě teďka stojím. Tady stojím vlastně na vrchu zátopy plánované, která má zaplavit zhruba několik desítek hektarů, s tím, že by tenhle les samozřejmě se musel vykácet a byl by zničen nenávratně. Tady zhruba je hladina plánovaná a teď už se potápíme.
redaktorka
--------------------
Dnes se budeme zabývat výstavbou přehrady Pěčín, kterou plánuje naše vláda. Projekt je zarážející zejména v roce 2017, kdy dávno panuje celosvětový konsensus o ekologické škodlivosti přehrad a jejich nízké efektivitě jak pro otázky sucha, tak záplav. Několik nevládních organizací tedy spojilo své síly, aby výstavbě zabránilo. Velmi neotřelou strategií jejich vyjádření odporu proti přehradě je zejména živý model alternativních způsobů zadržování vody v krajině, kterým chce jít jeden ze spolků vládě pozitivním příkladem.
Jiří MALÍK, Přátelé Zdobnického údolí z. s., o. s. Živá voda
--------------------
A tak jsme si říkali, že vlastně založíme spolek, kterej se pokusí zachránit to údolí. Proto se jmenujeme Přátelé Zdobnického údolí, ale chceme tu naši práci rozšířit tím způsobem, že vlastně nejenom zachráníme tohle údolí, ale postavíme se proti všem přehradám v České republice a zároveň se pokusíme tím upozornit na to, že v tomto směru vládní boj se suchem je zcela špatnej. Vládní boj se suchem je myšlenka dobrá, ale musí se s ním bojovat jinak, ne betonem a přehradama velkejma, ale tisícem malých opatření v celé ploše povodní. Krásně nalítlo. Tady je obrovská jedle, 30 metrů vysoká.
Bronislav ANDĚL, místní obyvatel
--------------------
A co se týče plánovaný přehrady, tak se domnívám, že je to naprosto ideální místo pro stavbu přehrady, protože jsem vystudoval elektrotechnickou fakultu, specializaci mám elektrárny, nicméně to, že se sem technicky ta přehrada hodí, je málo, protože to je proti tomu, co tady by bylo definitivně zničený, tím, že by se to zaplavilo, tak, tak ta ztráta je nenahraditelná.
Mgr. Martin HANOUSEK, člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje
--------------------
U této kauzy přehrady Pěčín je naprosto unikátní jedna věc, že proti tomuto nesmyslu jsou místní starostové, místní obyvatelé, ochranářské organizace, Správa CHKO Orlické hory. To úplně jako nejzásadnější, tak to jsou Vodovody a kanalizace a dodavatelé té pitné vody, což jako podle mě by mělo bejt okamžitě na zastavení toho projektu.
osoba
--------------------
Je to velmi problematický projekt. Z hlediska ochrany přírody zejména. Je lokalizovaný do nejcennějších částí, to znamená do první a druhé zóny Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.
Ing. David REŠL, ředitel CHKO Orlické hory
--------------------
V rámci EIA hodnocení se budou vyhodnocovat různé varianty řešení. No, takže my jsme připravený právě do tohodle procesu, pokud to dospěje až tak daleko, tak do tohodle procesu rozhodně aktivně vstoupíme a budeme prosazovat alternativní možnosti, alternativní řešení.
redaktorka
--------------------
Krajinný ekolog Martin Hanousek se o problematiku nevhodných přehrad léta zajímal ještě jako občanský aktivista.
Mgr. Martin HANOUSEK, člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje
--------------------
Takovým velkým tématem u zadržování vody v krajině je také to, že my budem potřebovat zadržet tu vodu v krajině plošně, nikoliv na jednom místě. Ta přehrada prostě nezachrání ty nedostatky vody v té krajině. To znamená my se budeme muset věnovat například hospodaření na zemědělské půdě velmi významně, revitalizaci toku. V tom Povodí Labe a ministerstvo zemědělství neudělalo vůbec nic jakoby za spoustu let a tady máme my obrovský deficit a obrovské rezervy v tom, co by se skutečně mělo dít.
osoba
--------------------
Tady, kde stojím, tak v létě dlouhý měsíce neteče ani kapka vody a teďka na jaře nám tady všecko odteče rychle pryč z území a to je úplně pryč. My chceme právě v celý ploše povodí tu vodu zadržet. Tenhle projekt je na jednu stranu čistě entuziasmus, na druhou stranu jsme se tady dohodli s mecenášem, panem /nesrozumitelné/, kterýmu patří vlastně všechny ty pozemky, že se uvolil, že půjde vlastně do toho, že na celým jeho vlastně areálu uděláme model, kterej by se mohl použít v celý republice. V celý tý krajině, co tady vidíme vokolo, na těch dvou tisících hektarech, uděláme vlastně tu restrukturalizaci jakoby té, toho vodního prostředí tak, aby byla v celý ploše povodí, aby vlastně byla ta alternativa vůči těm vobrovskejm hrázím a tak dále, protože samozřejmě se může zdát, že pár malejch tůní je nic, ale když se to udělá v celý Český republice, tak to je prostě ohromnej objem vody a to je to, ten spravedlivej přístup k vodě.
Petr KOHL, O. S. Živá voda
--------------------
Máme takovou, takový plán vlastně jako školní model, že bychom sem mohli brát i školy a ukazovat, jak to, jak to funguje, aby ty děcka měly představu o koloběhu vody v přírodě přímo v místě. Dřív byla voda nepřítelem tady, před 50 lety, odvodňovalo se, i za Němců se odvodňovalo, protože ty srážky byly, každý týden pršelo. Teď šest týdnů, osm týdnů nespadne kapka, že se něco změnilo. Ta revitalizace těch toků, tůní ba mokřadů, kde se zadrží obrovský množství vody, takže to vyrovnává tu hladinu. Tohle je věc, kterou bychom měli dělat, vtáhnout lidi do tý věci, aby si uvědomili, že žijí v krajině, že bez tý krajiny nemůžeme zdravě žít. Mohli bychom zabránit bleskovým povodním tímhle způsobem a lidi by se propojili víc s tou krajinou. My jsme dneska spojený spíš s mobily a s televizí nežli s krajinou, a přitom ta nás živí, že.
Mgr. Martin HANOUSEK, člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje
--------------------
Mě také jako docela šokovalo, že například i ti, kteří se starají o pitnou vodu, tak když vystoupili proti realizaci přehrady, tak ministerstvo zemědělství tu věc neřešilo kriticky, nějakým kritickým myšlením, ale vystoupilo tak, aby jim vodohospodáři vlastně do toho nemluvili a neblokovali tento, tento projekt. Takže tam je úplně nekritický přístup, že přehrada se musí realizovat, bez ohledu, jestli tam jsou argumenty, nebo nejsou argumenty. V současné době byla ukončená petice proti přehradě. V současné době jí podepsalo kolem dva a půl tisíce obyvatel a obyvatel našeho kraje a dále běží petice v elektronické verzi. Ale tahleta písemná, ta jde na ministerstvo zemědělství, na vládu, na ministerstvo životního prostředí a doufáme, že se tento projekt nějakým způsobem zastaví.