logo Silvarium tisk

Jakub VÁCHA, moderátor
Půlmilionovou pokutu za chybějící výsadbu stromů po kůrovci dostala firma, které patří několik lesů v Jihomoravském a Zlínském kraji. Mýtiny totiž majitel nezalesnil do dvou let od těžby, jak mu ukládá zákon. Ročně rozdají pracovníci České inspekce životního prostředí desítky takových pokut.

Jiří VÍZNER, redaktor
Místo lesa holiny. Krajina na úpatí Českomoravské vrchoviny, jak ji překreslil kůrovec. V některých místech teď zůstávají mýtiny podle inspektorů příliš dlouho, jako třeba v lese u Drahonína. Z tohoto pozemku zmizely stromy v roce 2016, majitel, společnost /nesrozumitelné/ ho měla zalesnit do dvou let. Nestalo se. A stejně tak v několika dalších lokalitách v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde podle inspekce porušila zákon.

Jiří OVEČKA, mluvčí České inspekce životního prostředí
Šlo zhruba o 6 hektarů. Za tento přestupek jsme uložili firmě pokutu ve výši 500 000 Kč. Společnost po celou dobu s inspekcí vůbec nijak nekomunikovala.

Jiří VÍZNER, redaktor
Jednatele této pražské firmy se nepodařilo kontaktovat ani nám.

hlášení volaného mobilního telefonu
Volané číslo neexistuje.

Jiří VÍZNER, redaktor
Do problémů se dostal taky Richard Měšťan. Obnovu svého půl hektarové lesa u obory na Blanensku chtěl záměrně nechat na přírodě. Od inspekce ale dostal v létě napomenutí, s pohrůžkou až pětimilionové pokuty. Porost totiž byl málo hustý.

Richard MĚŠŤAN, vlastník lesa
Dub, přirozená obnova, a žádná výsadba. Inspektoři furt mě tlačej do ekonomickýho lesa, jenže já chci mít les, který přežije 100 let bez zásahu člověka.

Petr JELÍNEK, lesní botanik, Mendelova univerzita, Brno
Ta půda nemůže být smytá třeba nějakým přívalovým deštěm, takže je důležitý, aby tam něco jako rostlo, aspoň tráva a lepší jsou ty stromy. Ten zákon vlastně neříká, jakým způsobem, takže nejlepší je, když ty stromy tam jsou přirozeně, z přirozeného náletu.

Jiří OVEČKA, mluvčí České inspekce životního prostředí
Spontánní sukcesi upřednostňujeme, to samozřejmě je jako na prvním místě, pokud to ale není možné, tak samozřejmě nastupuje ta umělá obnova.

Jiří VÍZNER, redaktor
Podle Petra Jelínka si stromy najdou cestu i skrze keře, jaké jsou teď u Drahonína, jen jim cesta ke slunci může trvat i 2× déle než v sousední smrkové monokultuře. Jiří Vízner, Česká televize, jižní Morava.

Reportáž najdete zde (10:30)

Komentáře  

+4 # milan.kosulic 2022-12-19 08:28
Na záběrech v reportáži ale většinou neobnovené holiny nebyly. Inspektoři ČIŽP by konečně mohli pochopit, že životnímu prostředí více prospějí lesy přirozeně, byť pomaleji a méně hustě obnovené než uměle založené smrkové nebo bukové plantáže.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě