V horkých letních dnech se zvyšuje riziko požárů. Jen ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR hořelo od začátku prázdnin osmkrát. Lesníci varují před kouřením v lese i v jeho blízkosti. Za první pololetí letošního roku eviduje státní podnik Lesy České republiky (LČR) na pozemcích, které spravuje, 76 požárů. „Poškozeno bylo 21,03 hektaru, škoda přesáhla 2,8 miliónu korun. Prázdninová bilance čítá osm požárů. Škody dosáhly 254 tisíc korun," vypočítala mluvčí firmy Eva Jouklová.
S největším lesním požárem se v červenci potýkali hasiči na Znojemsku. Postiženo bylo 3,34 hektaru lesa, tedy souvislá plocha o velikosti pěti a půl fotbalových hřišť. Škoda je vyčíslena na 229 tisíc korun.
Sklo jako lupa
„Při sklizni nejdříve začalo od kombajnu hořet pole, pak les," popsal událost lesní správce Václav Lukášek. Právě vznícení zemědělského stroje či vozidla není výjimečnou příčinou letního požáru, proto i zemědělci věnují riziku značnou pozornost. Opakovaně se však ve statistické kolonce viníků objevují také návštěvníci lesa. Lesníci tedy varují před kouřením i nedopalky, problém může způsobit i skleněná láhev, která na slunci zapálí suché větve nebo podrost, protože působí jako lupa.
Například letos v dubnu vzplál les ve Vysočanech u Vranovské přehrady až po několika dnech po zasažení jednoho stromu bleskem. Strom pod zemí doutnal a za několik dní se oheň rozšířil do porostu. Kromě profesionálních i dobrovolných hasičů se požárům snaží předejít i sami lesníci, kteří drží hlídky, a to i o víkendech a mimo pracovní dobu. Podnik může využít v případě kritického sucha také letecký monitoring.
„Návštěvníci lesa by se měli vyhnout kouření a rozdělávání ohně či odhazování hořících předmětů v lese i 50 metrů od něj. Hříšníkům hrozí patnáctitisícová pokuta, a v případě, že způsobí požár, i náhrada škody," připomněl doporučení vyplývající z lesního zákona Jiří Smetana, vedoucí oddělení bezpečnosti práce a požární ochrany LČR.