logo Silvarium tisk

Stromy jsou sociální bytosti a sdílejí mezi sebou vlastní poznání. Ty starší jsou mentory mladých stromků. Kořenový systém a síť podhoubí vytváří gigantickou přerozdělovací aparaturu živin. A na poklesu podzemních vod má podíl způsob, jakým zacházíme se stromy. „Potřebujeme víc neporušených lesů a méně lesnického průmyslu,“ tvrdí Peter Wohlleben. Nepochybuje o tom, že stromy spolu dokážou komunikovat. „Přes společnou kořenovou síť si posílají zprávy,“ říká německý lesník. Dokážou se varovat v případě napadení škůdcem nebo „volat o pomoc“, když trpí žízní. Listnaté stromy se také domlouvají na tom, který rok vykvetou. „Kořeny stromu přesahují dvojnásobek šíře koruny, takže se prolínají s podzemními výhonky sousedů a srůstají. Informace se mezi nimi šíří chemicky i elektricky,“ vysvětluje.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

-6 # schutzmeister@iex.cz 2022-10-08 12:45
https://www.wohllebens-waldakademie.de/einwoechiges-intensivseminar-waldbewirtschaftung-mit-peter-wohlleben-m52872


Naučte se ekologicky obhospodařovat svůj vlastní kousek lesa.
Zajímáte se o ekologické hospodaření v lesích? Peter Wohlleben a lesník Josef Eichler vám ukážou, jak lze lesy ekologicky využívat jednoduchými prostředky. Vyvíjíme individuální strategie a metody pro optimální hospodaření ve vašem vlastním lese.

Obsah kurzu:

Úvod do ekologického lesnictví
Společná analýza vaší lesní situace
Srovnání konzervativních a ekologických přístupů
výnos a riziko
právní situaci
dotace
odhady růstu
Obchodní prostory mimo použití dřeva
Cvičení na značení v lese
Exkurze do různých lesních porostů v okrese Wershofen
Vypracování individuální strategie pro vaši lesní oblast
-3 # schutzmeister@iex.cz 2022-10-19 12:31
A eště jednou trochu mimo - sborník o podobných snahách na slovensku - praktické ukázky, pro toho, koho to zajímá .....

https://www.oblskzilina.sk/wp-content/uploads/2020/02/Zbornik_vnutro9-mi.pdf
+20 # bergfreund 2022-10-03 12:57
...řezník lesa.....tj zase demagogie....proč není řezník pšenice ,brambor, krásně kvetoucích slunečnic....kvetouc í luky, ze které je pak mrtvé seno...asi už je třeba, aby přišel nějaký "velký třesk" který nás znovu posadí na zem....každý rozumný hospodář chce sklidit výsledky své práce...to pak se muže stát, že nebudu smět otrhat rybíz a česat jablka...abych nebyl čísi "řezník"......
-6 # schutzmeister@iex.cz 2022-10-04 12:11
Cituji bergfreund:
...řezník lesa.....tj zase demagogie....


Píšete a nevíte o čem. :sad:

Rozdíl mezi řezníkem a hospodářem, aspoň tak, jak to bylo, když ještě nějací hospodáři byli / jsou i dneska, ale je třeba hledat / vidím v tom, že " řezníkovi " nepatří to hospodářství - pole, loky, les -
jen sklízí a je mu tedy vcelku jedno, jak se bude hospodařit dál a co půda a tak. Není to jeho.
Hospodář, v normálním chápání, byl člověk, který na gruntu hospodařil - musel nejen sít a sklízet, tak jako vy ten váš rybíz, ale aby se dařilo trvale a i jeho dětem, které ho pak živili když zestárl, to znamenalo, starat se o půdu - grunt - ještě většina mých příbuzných měla v papírech " rolník " oni byli na roli a byli jejími hospodáři. Když si to zničili, tak jim nikdo nic nedal.
V lese je na gruntu jen pár jedinců, ostatní jen čorují z cízícho - v tom je ten rozdíl, mezi vámi a těma parazytama - les není jen nadzemní část, a když si zničím tu podzemní - ať kyselýma deštěma, suchem ,nebo tím že to prostě rozjezdím vyvážečkou, páč bagr to srovná a nějak to zaroste, tak jasně, že mě je to jedno, já jsem vydělal, ale není to péče hospodáře, ať to budete jmenovat jak chcete.
Je to rabování. Nic víc, Tak jako velké zemědělské podniky. Ty taky nehospodaří. Jen gadžujou na cizím.
Jenže stará škola - po nás potopa - respektive, tak jak to učili mě - komunismus - kdy se bude jen rozdávat a nikdo nebude nic dělat, se těžko z duše mýtí. Má to hluboký kořen. :sad:
+19 # najše 2022-10-02 22:31
No, i když se mi knížka Tajný život stromů líbí, nemohu se zbavit dojmu, že je pan autor trochu mimo. Nejde o to, že bych nesouhlasil, ale vadí mi ta póza: nechci být řezníkem lesa. Lidi nás (lesníky) čím dál víc kritizujou prově jako ony řezníky a já odmítám přijmout, že to tak je. Být lesním hospodářem s sebou nese odpovědnost, ale i povinnost šetrně obnovovat les, tedy i kácet. Když se z toho stáhneme, tak zůstane všechno na oněch přrodních procesech a jejich důsledky vidíme dobře (Šumava, kůrovec co údajně napadá pouze nějaké stromy, Vysočina - destrukce rozjetým broučkem), nebo lidi, co se podívaj na spáleniště a řeknou "pro přírodu je asi dobře".
Nejsme pračlověci v pralese, ta poloha je jiná, pravý význam je někde jinde. Kdybychom mohli všichni "nebýt" řezníky lesa, nebo nebýt řezníky obilí, apod. a jenom bychom mohli sedět s nějakou hadičkou pro odběr energie přímo odněkud, tak možná. Ale takhle svět postaven není. Jsem o tom přesvědčen :-)
-5 # schutzmeister@iex.cz 2022-10-01 11:56
Už ty " bludy " budou učit i na univerzitě.

https://www.forstpraxis.de/der-studiengang-von-peter-wohlleben-kommt-nach-eberwalde/

Třeba se dočkáme i u nás ?

" Přesný obsah kurzu se pod vedením prof. Pierra Ibische stále zpracovává, ale směr kurzu je pevně daný. Chce se zaměřit na dlouhodobý zdravotní stav a vitalitu lesa jako komplexního ekosystému se všemi jeho ekosystémovými službami. Chce zavést ekologický primát bez vyloučení ekonomického využívání lesů. Pierre Ibisch to také rád říká: Kdyby neexistovaly lesní vědy, jak by tato disciplína vycházela z dnešních znalostí ekosystémů a dnešního obrazu lesů a lidí? "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě