Kraj Zlínský
Jan Pášma
Lesníci vybudují kolem hradu Buchlov novou stezku, využívat ji mohou k praktické výuce i školy
Lidé, kteří vyrazí na pěší turistiku k starobylému hradu Buchlov, se budou moci projít po nové lesnické naučné stezce s jedenácti zastaveními, informačními panely a lavičkami se stříškami.
V nejbližších dnech začne stezku kolem hradu Buchlova stavět Lesní správa Buchlovice. Stavba vyjde na více než milion korun. Hotová bude do konce roku.
„Stezka bude začínat i končit u hradu Buchlov. Na trase budou nainstalované informační tabule se zajímavostmi o přírodě i okolí,” láká již dopředu návštěvníky Zdeněk Zálešák z Lesní správy Buchlovice. Stezka nebude dlouhá, měří jen necelé tři kilometry. Snadno ji zvládnou i rodiny s dětmi. „Pro rodinný výlet bude ideální,” nastínil správce.
Hlavním tématem stezky budou informace o práci lesníků v oblasti Chřibů, informační tabule ale nabídnou také informace o dřevinách a bylinách nebo o zvěři a myslivosti v okolí Buchlova.
Naučné tabule chtějí lesníci postavit ještě letos. Lavičky a přístřešky pro větší pohodlí výletníků kolem stezky vyrostou v příštím roce.
Pro lepší schůdnost navíc lesníci vydláždí často vyhledávanou pěšinu. „Od Čertova sedla až po sklepy pod Buchlovem bude ještě v tomto roce chodník vydlážděný kamením,” vysvětlil správce. Lesníci by chtěli, aby naučnou stezku využívaly i školy.
Ty netají, že o to mají zájem. „Cokoliv děti mohou vidět na vlastní oči, vyzkoušet si, osahat, to je vždycky velkým přínosem. Uvítali bychom to a určitě využili,” řekl ředitel Základní školy Kunovice Marek Tvrdoň.
„Názorné ukázky v lese jsou pro vzdělávání nejpůsobivější. Získávat informace o práci lesníků či myslivců přímo v lese, to je pro děti nenahraditelná zkušenost,” souhlasí Zálešák.
Lesníci chtějí i opravit hájenku pod Buchlovem a využít ji jako školící středisko.
Monitoring médií
- úterý 9. prosinec 2025
- K odkladu sporného evropského nařízení o odlesňování přispěla i Potravinářská komora ČR (akcr.cz)
- Iniciativa Univerzity za klima bude dnes protestovat proti Motoristům na MŽP (ČTK)
- Zpráva o životním prostředí připomíná, že vývoj ovzduší, lesů, národních parků i zemědělské půdy záleží na nové vládě (hnutiduha.cz)
- Vánoční stromek ve statistice (statistikaamy.csu.gov.cz)
- VLS darovaly stovky vánočních stromků (vls.cz)
- Plzeňané si opět mohou koupit na Vánoce strom a rybu z městských lesů a rybníků (ČTK)
- Advent v Kutné Hoře: děti i letos ozdobily stromky darované Městskými lesy a rybníky (kutnohorskelisty.cz)
- Chřibské stromořadí obnovily Lesy ČR (lesycr.cz)
- Deset procent míst z rozlohy NP Šumava je nepřístupných kvůli populaci tetřeva (budejckadrbna.cz)
- pondělí 8. prosinec 2025
- Opatření proti krádežím stromků (ČT 1)
Anketa
Poslední komentáře
-
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraČínská AI k tomu praví.... Jestli věříte tomu blábolu čínské umělé ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 2 dny"V dnešní době rostou ve vlhčích a vyšších polohách regionů Sauerland a ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 4 dnyA výsledky jsou tu. https://www.waldverband-ooe.at/fileadmin/user_upload/Ergebnis_5.Nadelholzsubmission_OOE_2025.pdf ... -
Bavorské stojící mrtvé dřevo pomůže růstu vzácných druhů hub (prachaticky.denik.cz)
, Před 4 dnyO ten korálovec / není to smrž / jsem na podzim zakopnul na chcíplý ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 4 dnyA jedna z praxe. Sleduju porost lehce přes 40+ 98% SM a trochu listí ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 4 dnyNo, a vo tom to právě je .... Matematicky je to prosté - když máte ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 5 dnyZakmenění silně nad přirozené plné??? Můžete trochu rozvést, slyším ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 5 dnyTzv.vědci objevili Ameriku,hlavně že tečou miliony přes granty na různé ...













